3 sposoby na lepszą komunikację w związku

sposoby na lepsza komunikacje w zwiazku

Komunikacja w związku to podstawa. Nie mówiąc o swoich uczuciach, potrzebach i obawach nie tylko oddalamy się od partnera, ale i pozwalamy sobie na to, aby narastała w nas frustracja, która kumulowana, z czasem da o sobie znać, prowadząc do konfliktu. Chcesz lepiej dogadywać się ze swoją drugą połówką? Poznaj 3 sprawdzone sposoby na lepszą komunikację w związku.

Zależy Ci na stworzeniu dobrej, trwałej relacji? Zadbaj o komunikację na wysokim poziomie. Dotyczy to co prawda wszystkich więzi międzyludzkich, jednak w układzie z partnerem to podstawa, na której można budować związek z przyszłością.

Komunikacja w związku – dlaczego jest tak ważna?

Wchodząc w związek z drugą osobą, w pewien sposób powierzamy się jej. Aby móc stworzyć więź, która będzie trwała przez lata, a może nawet i całe życie, zapewni nam poczucie szczęścia, rozwój i spełnienie, należy nad nią pracować. Dlatego tak istotna jest komunikacja – partnerzy, który chcą się dotrzeć, muszą być względem siebie szczerzy. Nie chodzi rzecz jasna o krytykę (chociaż konstruktywna pozwala na rozwój), a o mówienie wprost o własnych potrzebach, obawach, marzeniach, dążeniach, czy fantazjach. Często jednak komunikacja w związku jest jednostronna – każdy z nas ma w sobie sporo cech egocentryka. Budując związek, musimy dopuścić do głosu nie tylko siebie, ale i drugą połówkę, traktując ją na równi. W Waszym związku dochodzi do zgrzytów? Czujecie, że przestaliście się w pełni rozumieć? A może macie nawracające poczucie, że w tej relacji jesteście w pewien sposób spychani na dalszy plan? Poniżej prezentujemy 3 sprawdzone sposoby na poprawę komunikacji między partnerami.

komunikacja w zwiazku

Komunikacja w związku – 3 sposoby na jej poprawę

  • Naucz się słuchać – to najważniejsza kwestia, od której należy zacząć pracę nad sobą i relacją. Nie ma nic gorszego niż bagatelizowanie potrzeb drugiej osoby lub niezwracanie uwagi na to, co ją boli, zachwyca lub przeraża. Bądź dla partnera lub partnerki tu i teraz. Naucz się uważnie słuchać i chłonąć przekaz. Jeśli sprawia Ci to trudność lub masz tendencję do rozpraszania się, zacznijcie od ustalenia konkretnego dnia, czy scenerii na rozmowę o swoich potrzebach i przemyśleniach. Odłóż telefon, wyłącz telewizor i komputer. Usiądźcie naprzeciwko siebie i skupcie się na tym, co macie sobie do powiedzenia
  • Naucz się mówić wprost partner, czy partnerka powinny być osobami, przy których czujemy pełną swobodę – zarówno w zachowaniu, jak i rozmowie. W Waszym związku wciąż istnieją tematy tabu? Marzysz o wprowadzeniu do sypialni gadżetów, jak chociażby kajdanki erotyczne, jednak wstydzisz się lub boisz reakcji drugiej strony? A może zakładasz, że Twoja druga połowa powinna się domyślić, czego pragniesz? Podobnie, jak w przypadku nauki słuchania, na początek ustalcie konkretną formę komunikowania potrzeb – możecie je zapisywać na kartkach, a następnie się nimi wymieniać. Z czasem nabierzecie śmiałości i będziecie bez skrępowania mówić o swoich potrzebach, a nawet fantazjach erotycznych
  • Popracuj nad otwartością – nowości często wywołują w nas lęk. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak chcesz poprawić komunikację z ukochaną osobą, a w rezultacie pozytywnie wpłynąć na jakość Waszego związku, pozwól drugiej stronie na swobodne wypowiadanie swoich pomysłów, potrzeb, czy obaw. Nie przerywaj i nie nastawiaj się negatywnie, nawet jeśli uważasz, że dany pomysł jest do niczego, a osądy partnera, czy partnerki są krzywdzące. Staraj się poznać punkt widzenia ukochanej osoby i pamiętaj, że każdy ma prawo do własnego przeżywania i wyrażania własnego zdania, a związek to nieustający kompromis.

Sekret udanego związku? Rozmowa! Wydaje się to dość dziwne, bo przecież liczą się emocje, tak zwana chemia, a nawet seks, jednak to od rozmowy i jasnej komunikacji wszystko się zaczyna. Zastosuj się do powyższych rad, a przekonasz się, że jakość Twojego związku zmieni się na lepsze.

Dodaj komentarz