4 sposoby na porządek w domu z małymi dziećmi

porzadek w domu

Utrzymanie porządku w domu, w którym mieszkają małe dzieci może wydawać się zadaniem nierealnym. Zastanawiasz się, w jaki sposób w zaledwie czterech krokach wpłynąć na zachowanie ładu i czystości wtedy, gdy małe rączki nieustannie zostawiają po sobie tłuste ślady, a niewielkie stópki wraz z bucikami przynoszą z podwórka piasek, błoto i inne ślady? Przekonaj się, że utrzymanie porządku nie musi być zadaniem niemożliwym. Idealna czystość i minimalistyczny ład Ci nie grożą, ale utrzymanie porządku na standardowym poziomie jest jak najbardziej osiągalne.

Po pierwsze regularność

Utrzymanie czystości w domu z małymi dziećmi i bez nich wymaga regularnej dbałości o zachowanie porządku i wykonywania czynności, dzięki którym nasze otoczenie jest czyste oraz zadbane. Porządek lubi regularność i nawet, jeśli przy małych dzieciach mamy zdecydowanie mniej czasu na sprzątanie warto narzucić sobie konieczność regularnego zbieranie rozrzuconych rzeczy, robienia prania, odkurzania zanieczyszczeń na podłodze oraz porządkowania kuchni. W czystym, zadbanym domu wychowanie dzieci i spędzanie z nimi czasu będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Wygospodaruj na te czynności kilkanaście minut każdego dnia, najlepiej wybierając sobie taki czas rano, po śniadaniu i wieczorem, po kolacji. Podziel niezbędne czynności tak, by wykonywać je w czasie, gdy są najbardziej konieczne (dla przykładu, rano robisz pranie, odkurzasz i sprzątasz kuchnię, wieczorem zbierasz porozrzucane rzeczy i przecierasz meble z lepkich śladów dziecięcych paluszków).

Po drugie zaangażowanie

Utrzymanie porządku w domu z małymi dziećmi wymaga zaangażowania i samodyscypliny. Przyznaj, że jeśli nie spodziewasz się gości zdarza Ci się świadomie odpuścić domowe sprzątanie na rzecz chwili w mediach społecznościowych, wypicie kawy oraz relaksującą kąpiel? Organizuj czas w taki sposób, by mieć czas na wszystko. Regularne sprzątanie z pewnością odejmie Ci chwilę relaksu, ale z pewnością docenisz przebywanie z rodziną w czystości. Warto. Jeśli brak Ci motywacji do codziennych, drobnych porządków możesz zmobilizować się, wykonując jednocześnie sprzątanie i trening, wzmacniający mięśnie. Przy zmywaniu podłogi możesz pracować nad mięśniami grzbietu, nóg, pośladków i brzucha. Do utrzymania porządku angażuj nie tylko siebie. Naucz dzieci, by od najmłodszych lat dbały o porządek w swoim otoczeniu, zbierając zabawki.

Po trzecie odpowiedni sprzęt i detergenty

Codzienne utrzymanie porządku można znacznie sobie ułatwić, wybierając ergonomiczne, wydajne, nowoczesne urządzenia, dzięki którym Problem Jak zadbać o porządek w domu z małymi dziećmi? rozwiąże się łatwo i efektownie. Odkurzacz pionowy będzie łatwo dostępny i wygodny w codziennym zastosowaniu, pralka i zmywarka, wyposażone w program szybki znacznie zaoszczędzą Twój czas, a parownica pozwoli Ci odświeżyć odzież bez konieczności prania. Dzięki mopowi parowemu do mycia podłogi nie musisz używać detergentów, a stosując ekologiczne środki czyszczące, wykonane na bazie naturalnych składników chronisz planetę, a zarazem dbasz o bezpieczeństwo dzieci.

Po czwarte zasady, które respektują wszyscy domownicy

Utrzymanie porządku w domu nie jest zadaniem jednej osoby. Wtedy byłaby to już praca na rzecz pozostałych domowników. Aby utrzymać czystość każdy z mieszkańców (oczywiście poza niemowlętami, które same wymagają opieki i pomocy w utrzymaniu czystości) powinien przestrzegać zasady sprzątania po sobie. Odłożenie rzeczy do kosza na brudną bieliznę, odwieszenie ubrań na wieszak lub włożenie naczyń do zmywarki nie będzie długotrwałą uciążliwością, jeśli każdy o nią zadba. Aby zmotywować siebie i rodzinę do utrzymywania porządku prze cały tydzień warto wymyślić jakąś wspólną, weekendową nagrodę. Jest czas na obowiązki, powinien być też czas na drobne przyjemności. Powodzenia!

Dodaj komentarz