5 powodów, dla których w diecie najmłodszych warto uwzględnić kaszki

odzywianie dzieci

Produkty zbożowe zajmują ważne miejsce w jadłospisie – zarówno dorosłego, jak i malucha. Niewątpliwie na etapie rozszerzania diety najlepszym wyborem są te w postaci kaszek. Ich walory smakowe, wartość odżywcza oraz jakość – dopasowana do potrzeb najmłodszych – sprawiają, że stanowią kluczowe wsparcie prawidłowego rozwoju młodego organizmu. A dlaczego warto uwzględniać kaszki w codziennym menu małego smakosza? Podpowiadamy.

1. Kaszki pomagają bilansować jadłospis niemowlęcia

Mleko mamy to idealny pokarm w pełni zaspokajający potrzeby żywieniowe w pierwszym półroczu życia malucha. Jego skład potrafi zmieniać się wraz z wiekiem dziecka, a nawet w czasie jednego karmienia. Intensywny rozwój niemowlęcia sprawia jednak, że w pewnym momencie mleko z piersi przestaje być wystarczającym źródłem składników odżywczych i należy rozpocząć rozszerzanie diety. Produkty zbożowe w postaci kaszek pomagają uzupełniać rosnące zapotrzebowanie na węglowodany, a także witaminy, w tym A, C, tiaminę (witaminę B1), B6 czy biotynę, oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń oraz jod.

2. Kaszki to bezpieczny sposób na uzupełnianie jadłospisu niemowlęcia

Młody organizm bardzo intensywnie się rozwija i wymaga żywności innej niż organizm dorosłego człowieka. Kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci odpowiadają na wyjątkowe potrzeby żywieniowe najmłodszych. Ich receptury opracowywane są przez specjalistów w zakresie żywienia, a zawarte w nich zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Porcja takiej kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy[1] posiłek dla dziecka, dostarczający węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne. Wskazanie wieku (np. po 6. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie, pomaga rodzicom wybrać kaszkę dopasowaną do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.

3. Konsystencja kaszek pomaga przejść z mleka mamy na pokarmy stałe

Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. miesiąca życia dziecka, jednak największe możliwości nabywania tych kompetencji można zaobserwować między 6. a 10. miesiącem[2]. Kleiki i kaszki to produkty, których grudkowata konsystencja ułatwia maluchom przechodzenie z diety płynnej – opartej o mleko mamy – na tę złożoną głównie z pokarmów stałych.

4. Kaszki to dobry sposób na wprowadzenie glutenu do diety dziecka

Nie należy obawiać się produktów glutenowych w jadłospisie niemowląt. Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów gluten można wprowadzać do diety dziecka w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia[3]. Kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy, to dobry sposób na rozpoczęcie podawania maluchowi produktów zawierających gluten.

5. Uwzględnianie w diecie kaszek kształtuje u malucha prawidłowe nawyki żywieniowe

Na polskim rynku dostępne są kaszki, które zawierają różnorodne zboża. Te zaś stanowią ważny składnik właściwie zbilansowanej i urozmaiconej diety – zarówno niemowlęcia, jak i dorosłego. Zachęcanie do próbowania różnorodnych zbóż już w okresie wczesnego dzieciństwa zwiększa szansę na sięganie po nie w przyszłości – to dobry krok w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Różnorodne zboża, czyli to, co dobre dla maluszka

Przykładem produktów zbożowych w pełni dopasowanych do potrzeb niemowląt i małych dzieci są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ. To smaczne propozycje, których niewątpliwą zaletą jest 0% dodatku cukru*, 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0% oleju palmowego. Są wartościowe i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, orkisz, proso, żyto, owies, ryż i gryka. Sięgając po nie, rodzice mogą mieć pewność, że rozszerzają dietę swojego dziecka w prawidłowy sposób.

Dodaj komentarz