Baby blues – jak sobie radzić?

Baby blues to stan emocjonalny dotykający kobiet w okresie okołoporodowym. Szacuje się, że doświadcza go aż 80 proc. z nich. W większości przypadków ma on przebieg dość łagodny. Mimo to nie można go bagatelizować. W jaki sposób sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Co to jest baby blues?

Baby blues to bardzo naturalny rodzaj reakcji organizmu kobiety na sytuację związaną z urodzeniem dziecka. Zmiany, które dokonują się w ciele mają diametralny wpływ na samopoczucie. Mogą pojawić się różnego rodzaju bóle, wyczerpanie, zmęczenie, brak apetytu, płaczliwość, częste wpadanie w złość, brak koncentracji, a nawet odrzucanie obowiązków dotyczących zajmowania się nowo narodzonym dzieckiem. Każda kobieta ma inne spektrum reakcji na baby blues.

W większości przypadków problemy przemijają. W niewielkim procencie kobiet zaburzenia mogą rozwinąć się w długotrwałe problemy natury psychicznej. Może dojść nawet do zdiagnozowania depresji. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza kobiety, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń lub nie otrzymują wsparcia od bliskich, a także nie są w nieustannym stresie.

Jak sobie radzić z baby blues?

Zanim negatywny stan emocjonalny stanie się trudny do opanowania, warto skupić się na tym, aby w jak największym stopniu mu zapobiegać. Pomocne będą kompleksowe porady od lekarza oraz uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia. Pozwoli to przygotować kobietę do nadchodzącego wyzwania i w znacznym stopniu zredukuje powstający stres. Należy także nie przemęczać się, a najlepiej przez większość czasu odpoczywać.

Psycholog w Warszawie to rozwiązanie dla kobiet, które czują, że potrzebują kompleksowej pomocy w sytuacji kryzysowej. Jeśli problemy dnia codziennego ją przerastają i zaczynają ujawniać się kolejne symptomy różnych dolegliwości to znak, że należy udać się na terapię. Podczas rozmów z psychologiem można ustalić kompleksowy plan działania. Tym bardziej, że dolegliwość ma negatywny wpływ na związek i w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do rozstania.

Dodaj komentarz