Bruksizm. Czym jest i jak go leczyć?

uszkodzenie szkliwa

Bruksizm jeszcze do niedawna traktowany był jako problem związany wyłącznie ze stomatologią, jednak wiele się w tej kwestii zmienia. Coraz częściej uznawany jest za chorobę psychosomatyczną. W leczeniu tej dolegliwości najczęściej potrzeba pomocy kilku specjalistów, w tym m.in. stomatologa, neurologa oraz psychiatrę. Na czym polega bruksizm i w jaki sposób można go leczyć? Podpowiadamy.


Pacjenci, którzy na co dzień regularnie dbają o higienę jamy ustnej, regularnie uczęszczają do takiego specjalisty, jakim jest dentysta, mogą cierpieć na różnego rodzaju problemy związane z zębami, dziąsłami, nieprawidłowym zgryzem lub ustawieniem zębów. Coraz częściej zdarza się, że trafiają się również pacjenci, którzy cierpią na bruksizm.

Tego rodzaju dolegliwości po pierwsze pod żadnym pozorem nie wolno ignorować, gdyż może prowadzić do tego, że będziemy mieli coraz większe problemy. Bruk izm może dotykać osób w każdym wieku. Nie jest to tylko i wyłącznie problem ludzi dorosłych. Na tę przypadłość cierpią również dzieci.

Kontakt z odpowiednim stomatologiem, np. z kliniki MCS https://mcs-przychodnia.pl/ będzie najlepszym rozwiązaniem. Podstawą jest skuteczna diagnoza schorzenia oraz podjęcie skutecznego leczenia.

Jakie mogą być objawy?

Niestety bardzo duże grono osób, które cierpią na to schorzenie nie jest świadomych swojego problemu, nie ma więc możliwości, aby podjąć działanie. Do objawów zdecydowanie można wymienić:

– uszkodzenie szkliwa,
– duża nadwrażliwość zębów,
– odczuwanie mocnego napięcia w okolicach twarzy,
– napięcie w okolicach żuchwy,
– bóle głowy po przebudzeniu.

Objawów nie powinno się bagatelizować. Im dłużej zwlekamy z wizytą w gabinecie, tym nasz problem będzie się powiększał. Możemy doprowadzić do tego, że zęby będą starte do tego stopnia, że trzeba będzie wykonywać dodatkowe zabezpieczenie.

Zobacz także https://dziennikbankowy.pl/chirurg-stomatolog-kiedy-mozna-korzystac-z-jego-pomocy/

Jak leczyć?

Przede wszystkim w pełni profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, we współpracy z doświadczonym stomatologiem. Do leczenia można między innymi wykorzystać specjalistyczny laser, którego zadaniem jest manualna relaksacja mięśni żuchwy. Drugim sposobem jest montaż specjalnej szyny relaksacyjnej – zapobiegających ścieraniu się zębów w czasie snu.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim postawienie skutecznej diagnozy. Kluczowa jest tu rola specjalisty. W celu odbudowy zębów można na przykład zastosować korony stomatologiczne. To rozwiązanie trwałe, rozsądne cenowo, przede wszystkim dające po prostu realne i pozytywne efekty.

One thought on “Bruksizm. Czym jest i jak go leczyć?”

Dodaj komentarz