Włosy pełnią różne funkcje, jednak najistotniejszą wydaje się estetyka i szeroko rozumiane kwestie wizualne. Dla człowieka, a szczególnie kobiety są ważnym elementem urody. Nienaganny wygląd, który pragnie osiągnąć większość ludzi, zaczyna się od góry, czyli właśnie od włosów.
Jak zbudowany jest włos ?
Głównym budulcem włosa jest keratyna, czyli to, co wchodzi w skład rogowej warstwy skóry i paznokci. Głowę człowieka pokrywa około 100 tys. mieszków włosowych, a każdy z nich tworzy jeden włos. Zrogowaciałe substancje tworzące włos swą budowę rozpoczynają w żywych komórkach, czyli mieszkach włosowych usadowionych w skórze właściwej. Są złożone z kilku warstw: rdzenia, warstwy korowej i osłonki. Osłonka to nic innego jak warstwy komórek zachodzących na siebie niczym dachówka. Włosy wypełniają większą część naszego ciała, poza wnętrzem dłoni, palcami, czy podeszwami stóp. Ludzkie ciało pokrywają głównie delikatne włoski zwane meszkiem – te są jednak pozbawione pigmentu. Te widoczne na głowie, na nogach, brwi i rzęsy są grubsze, dłuższe i zawierają pigment, który odpowiedzialny jest za nadawanie koloru.
Cykl życia włosa na głowie to zagadnienie dość indywidualne dla każdego człowieka. Sam wzrost wynosi od 2 do 7 lat. Jednak cały proces dzieli się na trzy etapy:
- faza wzrostu – tu rozpoczyna się życie włosa i trwa kilka lat, tempo przyrostu wynosi około 1- 2 cm miesięcznie,
- faza przejściowa – trwa 2-3 tygodnie, włos już nie jest odżywiany, a wzrost zostaje zahamowany,
- faza spoczynku – trwa 2-3 miesiące, włos słabnie na tyle, by bezboleśnie wypaść i pozwolić wyrosnąć nowemu.
Mając świadomość cyklu wzrostu włosa, nie trzeba martwić się ich wypadaniem. A strata ich jest zupełnie normalna.
Najważniejsze informacje o mieszkach włosowych
Mieszki włosowe rozpoczynają rozwój już w życiu płodowym. Noworodki przychodzą na świat z delikatnymi włoskami, które często po kilku miesiącach wypadają, by w ich miejsce pojawiły się nowe grubsze i gęstsze. Dopiero wiek dziecięcy powoduje, że włosy przybierają ciemniejszy odcień. Gdy następuje wiek dojrzewania, wzrasta wydzielanie gruczołów łojowych, wywierając wpływ na wygląd włosów. Po przejściu okresu dojrzewania włosy powinny być gęste i lśniące – oczywiście jest to sprawa mocno indywidualna. Styl życia, dieta, porody, choroby i wszystko, co dzieje się z organizmem, wpływa także na kondycję włosa. Silne wypadanie włosów w okresie dorosłym powinno budzić niepokój i skłonić do skorzystania z konsultacji lekarskiej.
Gdy pojawia się przekwitanie, cykl życia włosa, także podlega zmianom, stają się cieńsze i dotyka je siwizna. Zmiany hormonalne mocno wpływają na grubość i porost włosów.
Cały okres wzrostu włosa z bardzo wielu przyczyn wymaga właściwej pielęgnacji i indywidualnego podejścia na każdym etapie.