Czy soczewki kolorowe są szkodliwe?

soczewki kolorowe

Kolorowe soczewki są coraz bardziej popularne w Polsce. Nie bez powodu najczęściej noszą je młode osoby. Dodają one bowiem unikalnego wyglądu i przyciągają wzrok przechodniów. Jednak czy są one na pewno bezpieczne dla zdrowia człowieka? Co warto o nich wiedzieć?

Fenomen kolorowych soczewek

Kolorowe soczewki pojawiły się tak naprawdę dopiero kilka lat temu i błyskawicznie podbiły serca ludzi. Ich głównym celem jest oczywiście zmiana koloru tęczówek na nienaturalne barwy. Tym sposobem, oczy stają się wręcz wyjątkowe i hipnotyzujące. Wybór kolorów soczewek jest obecnie naprawdę wielki. Modne stało się zakładanie soczewek o dwóch innych kolorach. Same w sobie kontakty nie są w żadnym stopniu szkodliwe dla oczu, o ile pochodzą ze znanych źródeł. Lekarze odradzają zakładanie kolorowych szkieł, które pochodzą z Azji. Ogromna ilość tych szkiełek jest importowana z tamtych rejonów, a następnie sprzedawana na stronach internetowych. Przeważnie uwagę klientów przyciąga niska cena takich soczewek. Jednak potrafią być one naprawdę groźne.

Szkodliwe działanie soczewek z Azji

Podczas zakupu kolorowych soczewek, lepiej jest wystrzegać się produktów, które pochodzą z Azji. Dlaczego? Otóż charakteryzują się tym, że obejmują także część białka. Większość szkieł kontaktowych znajduje się tylko na źrenicy i tęczówce. Fakt, że soczewki zajmują większą powierzchnię, może wpływać na pogorszenie wzroku. Są one bardzo często wykonane z niebezpiecznych substancji, które mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem.

Dobre kolorowe soczewki

Nie należy jednak obawiać się noszenia każdych kolorowych soczewek. Wystarczy tylko zwracać uwagę na to, skąd pochodzą. Ich noszenie nie jest w żadnym stopniu szkodliwe dla oczu, pod warunkiem, że wykonane są z odpowiednich materiałów. Najlepiej by było, aby soczewki te były zakupione w dobrym salonie optycznym. Wtedy klient ma pewność, że soczewka ta jest produktem medycznym, dlatego nie należy obawiać się o pogorszenie wzroku. Zakup soczewek kolorowych powinien wyglądać dokładnie tak samo, jak kupno normalnych soczewek korekcyjnych. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie zaszkodzą zdrowiu.

Co warto wiedzieć?

Istnieją kolorowe soczewki, które przeznaczone są do dłuższego noszenia, na przykład przez kilka dni. Można spotkać się także z kolorowymi soczewkami, które bez problemu można nosić przez cały miesiąc. Jednak trzeba o nie odpowiednio dbać. Czasami więc lepszym rozwiązaniem wydają się soczewki jednodniowe, których nie trzeba specjalnie czyścić. Wiele osób obawia się jednej rzeczy, a mianowicie tego, czy warstwa kolorowa soczewki nie wpływa negatywnie na oko. Otóż nic z tych rzeczy. Soczewka jest skonstruowana w taki sposób, że warstwa kolorowa nie dotyka powierzchni oka. Sam barwnik znajduje się bowiem wewnątrz materiału. Ogromnym plusem takich kolorowych soczewek jest fakt, że dobrze nawilżają one powierzchnię oka. Wiele osób ma problemy, które określa się jako zespół suchego oka. Noszenie takich soczewek nie tylko wywoła ciekawy efekt wizualny, ale także wpłynie na poprawę nawilżenia oczu. Pamiętać należy także o tym, że dobra soczewka powinna obejmować tylko źrenicę i rogówkę. W żadnym wypadku nie powinna nachodzić na białko.

Moda na kolorowe soczewki sprawia, że coraz większa liczba osób sięga po te dodatki. Jednak w tym przypadku nie należy zwracać uwagi na cenę i oszczędzać na ich zakupie. Złej jakości soczewki mogą powodować prawdziwe problemy i pogorszenie wzroku, dlatego dobrze jest wybierać je mądrze i pod okiem specjalisty.

Dodaj komentarz