Regularne złuszczanie martwego naskórka z cery czy całego ciała ma szczególne znaczenie dla zachowania urody. Wykonywanie peelingów sprawia, że skóra jest miękka, gładka i aksamitna w dotyku. Dodatkowo pojawia się na niej mniej niedoskonałości i wygląda na zdecydowanie młodszą. Aby wybrać dobry peeling do twarzy, musisz znać potrzeby swojej skóry, aby podczas zabiegu jej nie zaszkodzić. Nie każdy typ peelingu będzie dobry dla wszystkich, choć oczywiście zdarzają się produkty niemal całkowicie uniwersalne.
Jak działa peeling?
Dobry peeling do twarzy łagodnie, ale skutecznie złuszcza martwy naskórek, nie naruszając przy tym naturalnych barier ochronnych skóry, a więc nie wzmagając ewentualnego przetłuszczania lub przesuszania skóry. Dzięki temu pozwala uzyskać promienny, młodzieńczy wygląd i sprawić, że użyte później kosmetyki o wiele lepiej wchłoną się w „nową”, świeżą skórę.
Peeling w sposób mechaniczny lub chemiczny zmiękcza zrogowaciały, martwy naskórek i usuwa go, pozostawiając cerę miękką, rozświetloną i promienną. Odpowiednio dobrane składniki aktywne pozwalają dodatkowo poprawić kondycję skóry, niwelując najczęściej występujące problemy, takie jak przetłuszczanie czy wypryski.
Rodzaje peelingów do twarzy
Najpopularniejsze metody złuszczania cery to stosowanie peelingów drobnoziarnistych, kwasowych i enzymatycznych. Każdy z nich ma ten sam cel, ale nieco inną metodę działania oraz aktywne składniki. Dzięki tej różnorodności można bezpiecznie dopasować kosmetyk do indywidualnych potrzeb skóry.
Klasyczny peeling drobnoziarnisty do twarzy działa mechanicznie, usuwając martwy naskórek poprzez pocieranie. W jego składnie najczęściej można znaleźć drobinki cukru czy zmielone pestki owoców. Peelingów tego typu nie zaleca się do cer trądzikowych. Jeśli na cerze są widoczne, duże lub otwarte zmiany, pocieranie może tylko roznieść zanieczyszczenia po skórze, co jeszcze bardziej nasili problem.
O wiele lepszy będzie wówczas peeling enzymatyczny do twarzy. Jego działanie opiera się na owocowych enzymach i nie wymaga pocierania podczas aplikacji. Jest to bardzo łagodna, a jednocześnie niezwykle skuteczna metoda złuszczania naskórka.
Nieco mocniejsze działanie wykazują peelingi chemiczne, najczęściej oparte na kwasach. Ich działanie ma imitować efekty, które uzyskuje się w gabinetach kosmetologicznych. Ich stosowanie pozwala pozbyć się takich problemów, jak przebarwienia, trądzik, naczynka czy nadmierne przetłuszczanie cery. Najczęściej stężenie składników aktywnych jest dopasowany do domowego stosowania, niemniej jednak warto podejść do peelingów chemicznych z pewną dozą ostrożności.