Jak dbać o skórę noworodków?

Dbanie o skórę noworodka

Skóra maluchów, które dopiero co ujrzały świat jest delikatna. Nie jest w pełni dojrzała i nie ma wykształconych wszystkich elementów obronnych, więc trzeba o nią specjalnie zadbać. Aby była zdrowa i gładka, rodzice muszą pamiętać o wielu specyfikach, które sprawią, że skóra malucha nie będzie podrażniona. Jak ją pielęgnować?

Czym różni się skóra dziecka od skóry dorosłego?

Naskórek malucha jest zupełnie inny niż u dorosłego człowieka i podstawowych cech nabiera dopiero po 2 roku życia. Wcześniej skóra jest mało elastyczna, jaśniejsza i dużo słabiej produkuje melaninę. Przez to jest o wiele bardziej wrażliwa np. na światło słoneczne. Do tego naskórek jest o wiele cieńszy i bardziej delikatny niż u dorosłego, a w związku z tym niezwykle wrażliwy. Często skóra dziecka wysycha i łatwo się podrażnia. Między innymi dlatego rodzice muszą o nią specjalnie zadbać.

Warto także wiedzieć, że skóra małych dzieci ma mniejszą liczbę gruczołów potowych, a te które są, działają słabiej. W efekcie organizm dziecka łatwiej się przegrzewa i wychładza. No i bariera skórna u najmłodszych – jej funkcje nie są jeszcze w pełni rozwinięte, przez co mamy do czynienia z większą przepuszczalnością i utratę wody. Do tego dziecko wchłania substancje w kontakcie z powierzchnią przez co dziecko ma o wiele więcej miejsc, gdzie płyny mogą wniknąć do ciała.

Dbanie o zdrowie dziecka od pierwszego dnia

Pielęgnacja skóry u malucha, zarówno u noworodka, jak i małego dziecka, powinna być ostrożna. Musisz dokładnie wiedzieć, co robić, by dbać o swoją pociechę. Przede wszystkim skup się na delikatnym oczyszczaniu skóry i właściwym jej nawilżaniu. Oprócz tego warto minimalizować otarcia, przeciwdziałać odparzeniom skóry, głównie w obrębie pośladków, gdzie najczęściej do nich dochodzi, oraz starać się, by skóra noworodka nie była narażona na wilgoć, wiatr czy promieniowanie UV pochodzące ze słońca.

Jakich kosmetyków używać w pierwszych tygodniach po narodzinach?

Przede wszystkim pamiętaj, by używać różnych specyfików, które będą miały odmienne działanie. Z jednej strony musisz zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji, którym możesz smarować skórę noworodka w wielu miejscach. Oprócz tego na pewno kup maść pośladkową przeciw odparzeniom, która pozwoli zadbać o naskórek w okolicach pupy oraz oliwkę pielęgnacyjną, którą nawilżysz skórę i sprawisz, że będzie lepiej rozwinięta.

Do tego płyn do kąpieli musi być natłuszczający i z pewnością hipoalergiczny. Przyda Ci się także emulsja wodoodporna dla dzieci. Warto także pomyśleć o dermatologicznej bazie z tlenkiem cynku, by wzmacniać strukturę naskórka. Dzięki temu na twarzy malucha będziesz mogła dostrzec piękny uśmiech zadowolenia.

Dodaj komentarz