Cienie pod oczami, widoczne naczynka, wysuszona i pergaminowa skóra, oraz drobne zmarszczki, których stale przybywa to widok, którego żadna kobieta nie chce ujrzeć w lustrze. Właściwa dieta dostarczająca organizmowi wszystkich składników odżywczych to podstawa, jednak często za problemy ze skórą odpowiedzialna jest niewystarczająca, lub niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Sprawdźmy, czy właściwie dbamy o to, aby sięgnąć po moc zatrzymania bezlitosnego dla skóry czasu.
Prawidłowe oczyszczenie skóry
Dokładne i dogłębne oczyszczenie skóry twarzy jest fundamentem jej pielęgnacji. Co się dzieje, kiedy nieskutecznie oczyszczamy twarz? Pory się zatykają, a skóra nie może prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się wypryski i stany zapalne, skóra wygląda na zmęczoną, a stosowane kosmetyki pielęgnacyjne nie są prawidłowo wchłaniane. Preparaty do oczyszczania twarzy dobieramy indywidualnie, ponieważ nie zawsze to, co służy koleżance, dobrze sprawdzi się u nas. W kosmetyczce możemy umieścić preparaty do demakijażu oczu, płyn micelarny, żel do mycia twarzy, tonik. Skuteczną techniką jest dwuetapowe mycie twarzy, przy czym najpierw oczyszczamy twarz płynem micelarnym lub mleczkiem, a następnie przy pomocy żelu i wody zmywamy wszystkie pozostałości, z którymi nie poradził sobie wcześniej zastosowany kosmetyk. Pamiętajmy również o cyklicznym złuszczaniu naskórka za pomocą peelingów do twarzy.
Pielęgnacja twarzy w dzień i w nocy
Czy naprawdę potrzebujemy dwóch kremów do codziennej pielęgnacji? Odpowiedź brzmi: tak, ponieważ krem do twarzy to kosmetyk do zadań specjalnych. Każdy z tych kosmetyków pełni zupełnie inną funkcję. Podczas kiedy krem na dzień nawilża i chroni naszą skórę przed szkodliwymi promieniami UV i zanieczyszczeniami wędrującymi w powietrzu, krem na noc dba o optymalną regenerację naskórka, intensywnie go odżywiając. Różnicę zaważymy również w konsystencji kosmetyków. Krem na dzień jest lekki i szybko się wchłania, natomiast krem na noc jest zdecydowanie gęstszy i cięższy. Powodem jest nasycenie kremu na noc mikroelementami i składnikami mającymi na celu odmłodzić skórę. W dużym uproszczeniu krem do twarzy na noc to skoncentrowana na skórze duża moc działania, krem na dzień natomiast to skuteczna ochrona i nawilżenie.
Dobór kosmetyków zależnie od rodzaju skóry i wieku
Zwykle poradniki krzyczą nagłówkami: koniecznie dobierz krem do twarzy odpowiednio do wieku i rodzaju skóry! A co jeśli nie wiemy, jaki jest jej rodzaj? Bardzo łatwo to sprawdzić, aby wybrać właściwy rodzaj kosmetyku.
- Normalna – napięta, miękka, nawilżona i gładka, bez zmarszczek i wyprysków.
- Mieszana – mamy do czynienia ze słynną strefą T, czyli broda, nos i czoło to skóra błyszcząca i tłusta, natomiast policzki i skronie są skłonne do przesuszeń.
- Tłusta i trądzikowa – duża ilość wydzielanego sebum, rozszerzone pory, tłusta błyszcząca cera i zaskórniki to cechy charakterystyczne tego rodzaju skóry. Zatkane pory często są powodem powstawania trądziku.
- Sucha – zbyt mała ilość wydzielanego sebum powoduje zmatowienie i przesuszenie skóry. Ten rodzaj skóry jest szorstki i bardzo wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne. Wiemy, że mamy suchą skórę, jeśli po umyciu odczuwamy nieprzyjemne ściągnięcie w okolicy twarzy.
- Wrażliwa – skłonność do podrażnień i zaczerwienień, oraz nadmierna nieprzyjemna reakcja na kosmetyki.
- Naczynkowa – widoczne naczynka krwionośne, uczucie pieczenia.
- Dojrzała – widoczne zmarszczki, cienka i opadająca skóra szczególnie w okolicy żuchwy.
Poznając rodzaj cery, z powodzeniem możemy wybrać najskuteczniejsze kosmetyki. Oprócz opisu kremu do poszczególnych rodzajów cery często możemy spotkać się z informacją dotyczącą konkretnego wieku klientki, dla której przeznaczony jest kosmetyk, np. 25+, 40+, czy 50+. Warto skorzystać z tych podpowiedzi, ponieważ skład poszczególnych kremów będzie się znacząco różnił. Kobietom powyżej 30 roku życia dedykowane są kremy ujędrniające i nawilżające, kobietom po czterdziestce kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym i odżywczym, natomiast kobiety dojrzałe powinny postawić na kremy z zawartością peptydów stymulujących kolagen.