Jak nie aranżować pokoju dziecka? Na co nie powinniśmy sobie pozwolić?

pokoj dziecka

Dziecko jest szczególnym oraz wyjątkowym domownikiem, które ma swoje potrzeby. Właśnie na nie powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy stworzyć dziecku optymalne warunki do życia, zabawy, nauki, odpoczynku, spotkań z rówieśnikami. Jednym z najważniejszych problemów może okazać się brak własnego pokoju. W sytuacji, gdy mamy odpowiednie warunki, zadecydowanie powinniśmy postarać się o to, aby pociecha swój pokój miała. Nie powinniśmy jednak popełniać podstawowych błędów aranżacyjnych, które mogą skutkować różnego typu problemami.

W życiu młodego człowieka, członka naszej rodziny, niezwykle ważne jest to, aby posiadać prywatność oraz własną przestrzeń do życia. Dysponowanie własnym pokojem pozwala na swobodną zabawę, odpoczynek, relaks, spotykanie się z rówieśnikami, jak również spędzanie czasu z rodzicami. Dla dziecka to jego własna przestrzeń, gdzie również może się uczyć i rozwijać zainteresowania.

Aranżacja pokoju dziecka przede wszystkim powinna być przemyślana, ważne jest to, aby wszystkie decyzje dokładnie przemyślane, abyśmy nie stosowali rozwiązań, które z różnych względów nie są dopasowane do wieku pociechy oraz jego potrzeb. Pułapki aranżacyjne mogą być różnorodne, od zbyt małego okna, błędnego oświetlenia, nieodpowiednich mebli czy podłóg, na kolorystyce ścian kończąc. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Naturalne światło – na wagę złota

Oświetlenie pokoju dziecka to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę. Oczywiście najlepszym i najbardziej praktycznym jest oświetlenie naturalne. Pokój dziecka powinien więc mieć okno. Absolutnie najgorszym rozwiązaniem jest również instalacja jednego, górnego oświetlenia oraz brak lamp czy kinkietów. Pokój powinien być oświetlony równomiernie.

Jasna kolorystyka, brak mocnych dekoracji

Jasna, stonowana kolorystyka oraz maksymalnie neutralne dekoracje (na przykład tapety) stworzą odpowiedni klimat, a jednocześnie nie będą sprzyjać zmęczeniu oczu i głowy. Jasna kolorystyka to większy spokój dziecka, lepsza możliwość koncentracji, lepsze warunki do skupiania się, a co za tym idzie, na przykład do nauki.

Podłoga

Podłoga, tak samo jak ściany, powinny być przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. To niezwykle ważne. Poważnym błędem jest montaż w pokoju np. mniejszego dziecka, wykładziny dywanowej, która jest niezwykle podatna na zabrudzenia, trudna w utrzymaniu czystości, pełna różnego rodzaju alergenów, kurzu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są panele podłogowe.

Dodaj komentarz