Jak przekonać się, że jesteś w ciąży? Sprawdź, kiedy możesz wykonać test ciążowy

Test ciążowy

Dostępne w aptece na wyciągnięcie ręki, z roku na rok coraz dokładniejsze i rzadziej się mylące. Testy ciążowe jest użyteczny, gdy chcesz pierwszego potwierdzenia, że nie zaszłaś w ciążę lub że w niej jesteś. Warto wiedzieć nie tylko, jak go wykonać i kiedy jego wyniki będą najbardziej prawdopodobne, ale także to, że nigdy nie da stuprocentowej pewności, że doszło do zapłodnienia.

Test ciążowy i jego dostępność

Testy ciążowe dostępne są właściwie w większości sklepów. Mowa tu nie tylko o aptekach, ale także o sklepach z różnym asortymentem, np. hipermarkecie czy dyskoncie. Jego działanie nie jest specjalnie skomplikowane, a cena waha się od kilku do nawet stu złotych. Wykonasz go w kilka minut, a jeśli zrobisz to dobrze, zgodnie z zaleceniami producenta, otrzymasz wynik w 99% prawidłowy. Jeśli zaobserwujesz u siebie dodatkowe objawy ciąży, to możesz być niemalże pewna, że to jest to.

Kiedy test ciążowy ma największą skuteczność?

Nie spiesz się, bo tylko dobrze wykonany test ciążowy może sprawić, że zobaczysz odpowiedni wynik. Jeśli od stosunku, w trakcie którego przypuszczasz, że mogło dojść do zapłodnienia minęło kilka dni, to poczekaj. Optymalny moment na wykonanie testu to około tydzień po poczęciu. Test wykonany wcześniej niż 3 dni po stosunku nie będzie wiarygodny i nie pokaże prawdziwego wyniku.

Działanie większości testów na ciążę wykrywa w moczy obecność hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową. Produkowany jest on w pierwszej fazie ciąży przez zarodek, a później także przez łożysko. Zbyt szybko wykonany test nie zdoła wykryć hormonu, bo ten nie będzie jeszcze znajdował się w moczu kobiety i wynik wyjdzie fałszywie negatywny.

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?

Oprócz tego, że musisz wykonać ciążowy test w odpowiednim momencie, powinnaś także wiedzieć, jak to zrobić. Przede wszystkim zapoznaj się z ulotką dołączoną do testu i poznaj zasady jego wykonywania, które radzi producent. Nie popełnisz błędów mogących fałszować wynik. Zwykle testy mają bardzo prostą konstrukcję. Dostępne są trzy rodzaje testów:

  • Płytkowe – na specjalnie przygotowaną płytkę nanosi się a pomocą pipety kilka kropel czystego, świeżego moczu.
  • Strumieniowe – w tym wypadku specjalną końcówkę podkłada się pod strumień oddawanego moczu.
  • Paskowe – mocz zbiera się do pojemnika i moczy w nim specjalną końcówkę.

W większości testów po około 5 minutach jest już wynik. Brak kreski powoduje konieczność powtórzenia badania. Jedna kreska to brak ciąży i negatywny wynik testu, a dwie kreski sygnalizują, że jesteś w ciąży.

Dodaj komentarz