Jak się kąpać w ciąży, czyli o leżeniu w gorącej wannie

Gorąca kąpiel w ciąży

Okres, w którym kobieta nosi swoje dziecko w brzuchu i jest dla niego jedyną możliwością na przeżycie wymaga od niej wielu wyrzeczeń. Musi choćby ograniczyć wysiłek, nie pić dużo kawy czy uważać w kontaktach ze zwierzętami, głównie kotami. Ale jest jeszcze jeden aspekt, który dla wielu pań będzie bardzo ważny. To kąpiel. Czy nie musisz zmieniać swojego przyzwyczajenia?

Wanna czy prysznic?

Długie kąpiele w gorącej wodzie raczej nie są wskazane. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wybrać wanny i już do końca ciąży będziesz musiała myć się pod prysznicem. Jednak zwłaszcza w pierwszym trymestrze wstrzymaj się przed długim leżeniem w wannie, bo wówczas ryzyko poronienia jest największe. Zawsze przez cały okres ciąży unikaj gorącej wody. Może ona pogorszyć Twoje samopoczucie i osłabić organizm, a także podnieść temperaturę, która nie powinna przekraczać 39 stopni.

Idealną temperaturą do kąpieli jest 37 stopni. Sprawdzaj, jaką wodę sobie napuszczasz. Możesz robić to np. dziecięcym termometrem, od razu wprawiając się przed przygotowywaniem kąpieli dla malucha. Jeśli już wybierzesz wannę, pamiętaj, by kąpiel nie trwała więcej niż 15 minut. Ciało ludzkie nagrzewa się stopniowo, dlatego po tym czasie powinnaś dać mu odpocząć. I zawsze uważaj, zwłaszcza pod koniec, gdy Twój brzuch będzie już widoczny. Wówczas łatwo się potknąć i zrobić sobie krzywdę.

Kiedy na pewno nie warto się kąpać w wannie?

Musisz wiedzieć, że choć kąpiele w ciąży nie są zakazane, często niosą za sobą ryzyko. Są jednak sytuacje, gdy zabronione jest moczenie się w ciepłej wodzie. Pierwszy przypadek to sytuacja zagrożonej ciąży. Ciepła woda może spowodować przedwczesne skurcze lub odklejenie się łożyska. Czasami może wywołać przedwczesny poród. Nie kąp się także w ostatnich 3-4 tygodniach przed planowaną datą porodu. Wówczas ryzyko infekcji wzrasta.

Druga sytuacja, gdy lepiej wstrzymać się z kąpielą podczas ciąży to sytuacja, w której borykasz się z nawracającymi infekcjami dróg rodnych. Wówczas kąpiel może tylko pogorszyć sprawę. Możesz próbować najpierw wziąć szybki prysznic i umyć się w taki sposób, by potem położyć się w wodzie, ale zadbaj, by jej temperatura była odpowiednio niska i nie doprowadziła do przegrzania się organizmu.

Jednak prysznic?

Na pewno kąpiel w wannie jest przyjemniejsza, jednak prysznic o wiele bezpieczniejszy. Wybierając go w ciąży, redukujesz ryzyko wystąpienia infekcji oraz nie doprowadzisz do przekrwienia narządów miednicy oraz jamy brzusznej.

Dodaj komentarz