Kawoholiczka w ciąży – czy możesz pozwolić sobie na małą czarną?

Kawa w ciąży

Zmiana nawyków żywieniowych w trakcie ciąży to nie tylko decyzja organizmu, który zaczyna mieć zachcianki i panie często nabierają ochoty na rzeczy, których na co dzień nie lubią. Czasami to także decyzja świadoma, by nie zaszkodzić dziecku. Czy do tego grona można zaliczyć odstawienie kawy i czy musisz się martwić, że już nie napijesz się małej czarnej?

Ogranicz, ale nie rzucaj

Badania pokazują, że kawa spożywana w umiarkowanej ilości nie jest szkodliwa dla dziecka, jak i dla matki. Kofeina nie powoduje zmian w rozwoju płodu, o ile zażywasz ją z umiarem i w niewielkich dawkach. Wynika z tego, że nie musisz odstawiać kawy, gdy zajdziesz w ciążę, choć jeśli jesteś miłośniczką tego napoju, to warto byłoby go nieco ograniczyć.

Musisz też pamiętać, że kofeina w kobiecym organizmie, gdy pod sercem rozwija się płód, metabolizuje o wiele dłużej. Efekt pobudzenia jest wydłużony, więc lepiej zacznij pić kawę słabszą niż zazwyczaj. Zgodnie z badaniami bezpieczną dawką kofeiny dla ciężarnej w ciągu dnia jest około 200-300 mg. Co to dokładnie oznacza? Możesz pozwolić sobie na dwie, trzy filiżanki słabej kawy w ciągu dnia.

Negatywne działanie kofeiny na dziecko

Nie ma badań, które miałyby potwierdzać szkodliwy wpływ kofeiny na Twoje dziecko. Oczywiście warto pamiętać, że chodzi o normalne, niskie spożycie, bo w przypadku wysokiego stężenia dla każdego organizmu ten związek jest szkodliwy – wypłukuje minerały i powoduje drżenie mięśniowe oraz kołatanie serca. Dlatego jeśli lubisz mocne kawy spożywane kilka razy dziennie, w ciąży musisz zdecydowanie zmienić nawyki.

Wiadomo bowiem, że kofeina w przypadku nadmiernych ilości wpływa niekorzystnie na każdego, a szczególnie na organizm ciężarnej. Możesz odczuwać zaburzenie pracy układu nerwowego, podwyższone ciśnienie, ale także podrażnienie żołądka i zgagę. Pozbawisz się także magnezu i wapnia, które w błogosławionym stanie i tak wymagają suplementacji. Dlatego jeśli poziom tych składników mineralnych jest u Ciebie niski, nie pij kawy w ciąży.

Co zamiast kawy?

Jeśli więc stwierdziłaś, że nie możesz pozwolić sobie na kawę w okresie do urodzenia dziecka, poszukaj zamienników. Naturalna wydaje się w takiej sytuacji kawa zbożowa, która zawiera wiele składników odżywczych, ale i gluten, który dla wielu kobiet nie będzie korzystny. Możesz także stosować specjalnie przygotowane kawy naturalne z dużą ilością mleka. Alternatywą dla miłośniczek kawy w ciąży jest kawa bezkofeinowa, ale i z nią nie należy przesadzać.

Dodaj komentarz