Ciąża to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, co sprawia, że wiele mam przestaje myśleć racjonalnie, a zaczyna „sercem”. Właśnie na takim gruncie kiełkują różne przesądy, które są powielane z pokolenia na pokolenie. Dziś zajmiemy się najciekawszymi, w które wieżą panie będące w ciąży.
Łańcuszki i korale a dziecko
Wiele starszych osób powie Ci, że nie powinnaś nosić korali ani łańcuszków w trakcie ciąży. W ogóle nie noś w te dziewięć miesięcy nic na szyi. Choć wiele kobiet się z tego śmieje, duża część woli nie ryzykować zdrowia dziecka i na wszelki wypadek rezygnuje z podobnych ozdób. Oczywiście przesąd nawiązuje do pępowiny. Jeśli będziesz nosiła korale, dziecko udusi się nią, np. w trakcie porodu. Dobrze jednak, że dziś wiemy, że nie ma żadnego związku między śmiercią dziecka a tym, co nosi jego matka. Nawet na szyi.
Pogrzeb? Nie dla kobiety w ciąży
Przesąd, który nie wynika z bliżej nieuzasadnionej obawy czy głupoty, a z realnego zagrożenia. Oczywiście nie chodzi tu o to, że ciężarna nie może oglądać zmarłego czy iść w kondukcie żałobnym z powodu złych sił oddziałujących na dziecko, a z powodu na stres. Silne, negatywne emocje mogą zaszkodzić, jednak jeśli przyszła mama dobrze czuje się w takich sytuacjach i nie widzi w tym problemu, to unikanie pogrzebów nie jest czymś rozsądnym. Warto o tym pamiętać, że decyzja należy do matki.
Włochate dziecko? Uważaj na zwierzęta!
Jesteś w ciąży? To bardzo uważaj na zwierzęta futerkowe! Przesąd, który przez wiele wieków był bardzo silny w Polsce i dziś wiele kobiet go powiela, po usłyszeniu go od swoich babć, mówi, że nie wolno w ciąży głaskać takich zwierząt, bo grozi to urodzeniem dziecka… z sierścią! Zabobon jest dziwaczny i niedorzeczny, a wywodzi się z tego, że dawniej kontakt z dzikim, często chorym zwierzęciem takim jak kuna mogło skończyć się dla płodu powikłaniami. Ale na pewno nie spowoduje narodzin włochatego dziecka.
Pranie i okna, czyli tradycyjna kobieca rozrywka
Ten przesąd jest logiczny i wypływa z troski o panie. Dawniej kobiety miały o wiele mniej swobód w życiu publicznym i więcej w domowym. To oznaczało, że mycie okien zawsze należało do niej. W okresie ciąży panowie nie odciążali swoich kobiet i stąd pojawiający się przesąd, który wiąże się ze stanem zdrowia ciężarnej. Kobieta w ciąży nie powinna trzymać rąk w górze zbyt długo, bo może prowadzić to do zaburzenia krążenia, omdlenia czy naciągnięcia mięśni brzucha. Dlatego w tym czasie panowie powinni przejąć ten obowiązek.