Leczenie łupieżu pstrego – maść na łupież pstry i inne preparaty dostępne w aptece

leki stosowane na luzpiez

Łupież pstry jest dosyć popularną dermatologiczną dolegliwością. W przebiegu choroby na skórze pacjenta pojawiają się brązowo brunatne, czasem żółtawe plamki. Początkowo są drobne, z czasem mają tendencję do rozlewania się i zajmowania coraz większej powierzchni skóry. Czasem zmianom towarzyszy łuszczenie skóry bądź swędzenie. Z powodzeniem można próbować leczyć łupież pstry samodzielnie w domu.

W leczeniu można wykorzystać szereg produktów dostępnych w aptekach, wśród nich należy wymienić:

• szampon na łupież pstry – łatwy w codziennym użyciu, pozwala codziennie pielęgnować owłosioną skórę głowy jednocześnie lecząc zmiany i likwidując zakażenie grzybicze.
maść na łupież pstry – dzięki zwartej konsystencji jest łatwa w aplikacji, można nakładać ją punktowo na obszary skóry, na których występują suche, łuszczące się zmiany.
• płyny, lotiony – również działają przeciwgrzybiczo, można nimi przemywać skórę w chorobowo zmienionych miejscach.
• leki stosowane doustnie – zwykle w formie tabletek bądź kapsułek. Działają przeciwgrzybiczo.

Wybór preparatu należy w głównej mierze do pacjenta i lekarza prowadzącego, który na podstawie wyglądu zmian i stanu ogólnego skóry chorego może zarekomendować najodpowiedniejszy preparat.

Maść na łupież pstry – jakich substancji czynnych szukać podczas wyboru maści?

Stojąc przed wyborem jaką maść na łupież pstry stosować należy wziąć pod uwagę szereg zmiennych w tym rodzaj substancji na łupież pstry. Maść bez recepty może wykazywać nieco słabsze działanie niż preparaty wydawane z przepisu lekarza, jednak w przypadku niewielkich zmian w początkowym stadium rozwoju choroby pozwoli uporać się z dolegliwością. Jakich składników aktywnych należy szukać w preparatach? Maść na łupież pstry powinna zawierać jedną z wymienionych substancji czynnych:

• Clotrimazolum – jedna z najpopularniejszych substancji czynnych pomocnych w leczeniu drożdżycy. Dostępna bez recepty.
• Mikonazol – częsty składnik kremów i żeli, na łupież pstry. Maść dostępna jest w aptekach bez recepty, należy stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta leku.
• Naftyfina – również bywa obecna w preparatach na łupież pstry, naftyfina może być stosowana w przypadku, kiedy na skórze chorego współwystępuje stan zapalny.
• Cyklopiroksolamina – można ją stosować na skórze owłosionej i gładkiej na której występują suche, łuszczące się plamy.
• Undecylenian cynku – cynk działa delikatnie osuszająco i przeciwgrzybiczo, co jest bardzo pożądanym działaniem w przypadku leczenia pacjentów z łupieżem pstrym.

Dodatkowo w maściach mogą znajdować się składniki natłuszczające, nośniki substancji aktywnych, substancje łagodzące świąd i minimalizujące nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą. W zależności od informacji zawartych na opakowaniu poszczególnych produktów maści należy używać jeden lub dwa razy dziennie. Najlepiej w początkowych stadiach rozwoju choroby. Maść nakładaj na oczyszczoną skórę.

W zależności od motywacji pacjenta, czasu terapii, skrupulatności dotyczącej dawek i częstości aplikowania leków można już w kilka tygodni wyleczyć łupież pstry. Leczenie maścią może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Leczenie preparatami doustnymi, zwykle daje szybszy efekt, jednak są one wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Każdą terapię należy wspomóc używając szamponu do owłosionej skóry głowy.

Podsumowanie

masc na lupiez pstry

Podsumowując wybór najlepszego preparatu często pozostaje w gestii pacjenta. Wyleczenie choroby samodzielnie jest możliwe, przy pomocy dostępnych w aptekach maści, kremów, żeli i szamponów. Samodzielne leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów choroby, czekając można doprowadzić do pogorszenia stanu skóry. Terapia w zaawansowanych przypadkach choroby jest dłuższa, trudniejsza i powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza.

Dodaj komentarz