Metoda Montessori w pokoju dziecięcym? Sprawdź, jak może wyglądać!

Metoda Montessori w pokoju dziecięcym

Coraz częściej słychać o innowacyjnych metodach wychowawczych, które mają sprawić, że dzieci będą bardziej kreatywne i aktywne. Jedną z nich jest Montessori, która już od najmłodszych lat wspiera samodzielność i rozwój dziecka. Jednak to nie tylko sposób wychowania, ale także aranżacja wnętrza wpływa na to, jak dziecko postrzega świat. Dlatego dowiedz się, jak zaprojektować pokój w zgodzie z Montessori.

Cechy pokoju zgodnego z metodą Montessori

Aranżując dziecięcy pokój, musisz mieć na uwadze trzy najważniejsze aspekty, dzięki którym spełnisz wymagania Montessori. Pierwszy to prostota i minimalizm. Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce, a przestrzeń powinna być uporządkowana. Ucz tego swoje dziecko od samego początku, także w kontekście tego, jak mają być układane zabawki. Przy okazji kupuj ich mniej, ale lepszej jakości i z naturalnych materiałów. To sprawi, że dziecko będzie bawiło się zdrowiej i chętniej.

Drugi aspekt to bezpieczeństwo. Pamiętaj, by zabezpieczyć potencjalnie niebezpieczne elementy, takie jak kaloryfer, kontakty czy kable. Zwróć uwagę na narożniki mebli, na klamki w oknach czy drzwiach oraz na ostre i twarde gałki od szuflad. Wyeliminuj je z pokoju malucha, dodając rozwiązania naturalne, ale bezpieczne, jak choćby uchwyty z materiały czy poprzez wycięcia w konstrukcji mebla. W ten sposób spraw, by dziecko było w pokoju zawsze bezpieczne – to musi być jego azyl.

Bezpieczeństwem nie możesz jednak przykrywać dostępności różnych miejsc, czy mebli, zabawek czy akcesoriów. Dziecko musi w swoim pokoju mieć brak barier, dzięki czemu w zasięgu ręki będzie znajdowało się wszystko, co potrzebne. W ten sposób maluch nie będzie potrzebował pomocy rodziców i stanie się bardziej samodzielny, a do tego będzie sięgał po zabawki, na które ma ochotę. Naucz go przy okazji systemu segregacji, by nie robił bałaganu i od początku zwracał uwagę na nieuporządkowanie.

Jakie meble w pokoju zgodnym z metodą Montessori?

Praktyczne, bezpieczne i zgodne z nadrzędną zasadą Montessori, czyli „mogę zrobić to sam”. Dlatego meble powinny być dopasowane do dziecka. Oznacza to, że trzeba przygotować takie łóżeczko czy biurko, które będzie mogło się zmieniać wraz ze wzrostem syna czy córki. Warto postawić na dostępność, a więc otwarte regały o odpowiedniej wysokości czy półki zamiast szuflad. Wszystko, czego potrzebuje dziecko, powinno znaleźć się w zasięgu jego wzroku. Dzięki temu wspierasz jego niezależność oraz dajesz mu możliwość robienia wszystkiego samodzielnie.

Dodaj komentarz