Ciąża to dla przyszłej mamy czas piękny i szczególnie ważny. To także pora pewnych wyrzeczeń, na które kobiety decydują się, aby zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka. Wyrzeczenia te dotyczą różnych obszarów życia. Mowa tu m.in. o diecie, codziennej aktywności i trybie życia, a także wykonywanych zabiegach kosmetycznych. Jednak czy to znaczy, że okres ciąży wymusza całkowitą rezygnację z dbania o urodę? Sprawdźmy!
Pielęgnacja urody w trakcie ciąży – na co należy uważać?
Największa ostrożność jest zalecana w pierwszym trymestrze, ponieważ wtedy właśnie rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. To także okres, w którym może dojść do poronienia. Aby ograniczyć to ryzyko, stosowanie pewnych zabiegów kosmetycznych warto przełożyć na późniejszy etap ciąży.
Kobiety w tym czasie bardzo intensywnie poszukują informacji na temat usunięcia rozstępów pojawiających się w przy ciąży, zarówno w czasie jej trwania, jak i po niej. Warto wiedzieć, że w w tym okresie nie powinno się nazbyt ingerować w naskórek, np. za pomocą laserów, fal ultradźwiękowych czy innych, nieco bardziej inwazyjnych metod. Takie działania warto przełożyć już na czas po porodzie. Choć pielęgnacja ciała w ciąży jest niezwykle istotna, nie wszystko może jej służyć. Zatem na jakie zabiegi warto się zdecydować i czy takie istnieją?
Zajrzyj także na tę stronę: Dbanie o urodę w okresie ciąży – jak to robić mądrze?
Parafina na dłonie
Zabieg z użyciem parafiny na dłonie jest rytuałem pielęgnacyjnym, polecanym dla skóry suchej i spierzchniętej, potrzebującej dogłębnego nawilżenia. A w okresie ciąży jest to bardzo częsta potrzeba. Parafina zastosowana na skórę dłoni tworzy na nich naturalną, ochronną powłokę, która zatrzymuje wilgoć, widocznie zmiękcza skórę i ją regeneruje. Podczas wykonywania zabiegu, po zamoczeniu rąk w podgrzanej parafinie, oddaje ona ciepło, które przenika do tkanek, pobudza krążenie oraz otwiera pory skóry. Warto więc położyć dobry i treściwy kosmetyk pod parafinę, ponieważ spowoduje ona jego dogłębne wchłanianie. Parafina na dłonie to prosty i przyjemny zabieg, który w widoczny sposób wygładzi i zmiękczy suchą skórę dłoni, przynosząc uczucie ulgi oraz satysfakcję z wykonanego zabiegu. Warto włączyć go więc do regularnej pielęgnacji skóry dłoni.
Mikrodermabrazja diamentowa
Nie ma przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży nie mogła poddać się temu zabiegowi. Jest on bezpieczny oraz bezbolesny i choć jest kilka ograniczeń do jego wykonywania, to wbrew pozorom ciąża do nich nie należy. Kobiety spodziewające się dziecka świetnie zrelaksują się i odprężą podczas zabiegu, a także pozbędą się uciążliwych, częstych objawów skórnych na twarzy, spowodowanych zmianami hormonalnymi. Wskazane jest również wykonywanie serii zabiegów bezpośrednio po ciąży, z ominięciem okolic brzucha (gdy był on poddany cesarskiemu cięciu), jednak nie istnieją przeciwwskazania dotyczące przeprowadzania kuracji w okolicach twarzy. Warto natomiast pamiętać o tym, by zabieg mikrodermabrazji diamentowej w czasie trwania ciąży był wykonywany w pozycji siedzącej u osoby, która udała się do gabinetu kosmetycznego, nie zaś na leżąco. Można również poprosić kosmetyczkę o zminimalizowanie mocnych zapachów (np. z palenia kadzidełek), ponieważ często kobiety w ciąży są dość mocno wyczulone na intensywniejsze zapachy.
Warto przed zapisaniem się na konkretny zabieg dowiedzieć się dokładnie, jakie są przeciwwskazania i wskazania do wykonania konkretnych zabiegów. A w szczególności dotyczy to sytuacji bycia w ciąży. Na stronie warszawskiego gabinetu kosmetycznego możemy sprawdzić wszystkie interesujące nas kwestie przed wybraniem konkretnego zabiegu. Ciąża powinna być czasem błogiego spokoju i warto unikać stresów i zbędnego ryzyka, które mogłyby się odbić na zdrowiu zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.