Najciekawsze pomysły na zabawę z dzieckiem bez telewizora

Zabawa z dzieckiem bez telewizora

Bez smartfona, bez telewizora, za to z rodzicami. Okres kwarantanny sprawił, że często trudno było wymyślić dzieciom coś kreatywnego do zabawy, podczas gdy nie chcieliśmy już, by siedziały przed ekranem. Dlatego przypominamy kilka zabaw, które z pewnością spodobają się Twojemu dziecku.

Zimno, ciepło, gorąco

Zabawa, którą zna chyba każdy. Wydaje się jednak zapomniana, a chodzi w niej o to, by jedna osoba schowała jakiś nieduży przedmiot, na przykład samochodzik, piłeczkę, misia, a następnie kierowała innymi, by te go odnalazły. Osoba, która schowała zabawkę nie mówi jednak nic innego jak „zimno”, „ciepło”, „gorąco” czy „lodowato”, by dać wskazówki, jak daleko szukający się znajduje. Gdy zabawka zostanie odnaleziona szukający zamienia się miejscami z chowającym.

Baba Jaga, która patrzy

Dwie podobne do siebie zabawy, które znakomicie sprawdzą się podczas zabawy w domu z dzieckiem. Oczywiście im więcej osób, tym lepiej. Jedna osoba zostaje wybrana na Babę-Jagę. Staje tyłem do innych w pewnej odległości i zaczyna odliczać. Wypowiada słowa „raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy!” i odwraca się. W tym momencie wszyscy gracze muszą zastygnąć w dotychczasowych pozach. Nie można się poruszać, uśmiechać, mówić. Baba-Jaga musi rozśmieszyć pozostałych. Jeśli jej się nie uda, odwraca się znowu i sytuacja się powtarza. Jaki jest tego cel? Kto pierwszy dotrze do Baby-Jagi, nie ruszając się za każdym razem, gdy ona się odwróci, wygrywa!

Zabawa w chowanego

Klasyka, w którą dzieci bawią się już od wielu dekad i dalej będą to robiły. Wszystko zaczyna się od wyboru szukającego. Ten odwraca się do ściany i zaczyna liczyć. Po ustalonym czasie musi krzyknąć „szukam!” i rusza na poszukiwania. Pozostali uczestnicy tej zabawy dziecięcej mają za zadanie w taki sposób się ukryć, by nie zostać odnalezionym. Jeśli szukający znajdzie kogoś, musi dobiec do miejsca, w którym szukał, i zaklepać tę osobę. Czasami szybsza będzie osoba chowająca się i w ten sposób zaklepie się sama. Jeśli macie spory dom i mnóstwo zakamarków, to każde dziecko będzie zachwycone.

Wspólne gotowanie dla odmiany

To nieco inny rodzaj zabawy z dzieckiem w domu, za to bardzo kreatywny. Zaproponuj swojemu maluchowi wspólne gotowanie – przygotujcie babeczki, ciasteczka czy owocowe szaszłyki. Niech dziecko trochę się pobrudzi i nauczy, w jaki sposób organizować sobie pracę w kuchni. Robienie czegoś wspólnie, a później patrzenie na efekty będzie dla malucha wielką frajdą i szybko będzie chciał to powtórzyć.

Dodaj komentarz