Używanie kombinacji kosmetyków to codzienna praktyka wielu z nas. Taka mieszkanka składników aktywnych zapewnia piękną skórę, a łączenie ze sobą produktów do makijażu gwarantuje efekt WOW. Niestety niektóre połączenia substancji mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, a nawet wykazywać toksyczne właściwości. Jeśli chodzi o urodę czasem więcej wcale nie znaczy lepiej. Tak jak w przypadku ludzi, również kosmetykom bywa razem nie po drodze. Sprawdź jakie są popularne niebezpieczne związki.
Hydrokwas i kwas askorbinowy
Kwasy, które złuszczają skórę, jak kwas salicylowy, glikolowy i mlekowy, wpływają niekorzystnie na czysty kwas askorbinowy, znany szerzej jako witamina C. Osłabią jego działanie rozjaśniające, wspomaganie produkcji kolagenu i właściwości antyoksydacyjne. Dlatego nie stosuj ich razem. Zamiast tego wybierz serum z witaminą C na dzień i produkty na bazie hydrokwasu na noc.
Peeling do twarzy i szczoteczka do mycia twarzy
Jeśli chodzi o scruby do twarzy, lepiej nie stosuj ich w parze z mechaniczną szczoteczką czy żelem do mycia twarzy na bazie kwasów. Wszystkie te produkty złuszczają skórę, a za dużo ścierania prowadzi do uszkodzeń cery. Możesz w ten sposób nabawić się przebarwień, podrażnień, stanu zapalnego i wyprysków.
Nadtlenek benzoilu i retionol
Oba te składniki to potężna broń w walce z trądzikiem, pod warunkiem, że nie używasz ich w parze. Retinol łatwo się utlenia, więc nadtlenek benzoilu osłabi jego działanie. Stosuj więc witaminę A oddzielnie. Nadtlenek benzoilu również świetnie spisze się solo i pomoże w walce z bakteriami, które wywołują stany zapalne skóry.
Mgiełka do twarzy i primer matujący
Silikony, czyli matujące składniki w większości primerów i podkładów odpychają wodę, więc nie będą trzymać się na mokrej twarzy. Jeśli więc spryskałaś cerę nawilżającą mgiełką przed nałożeniem makijażu, poczekaj aż skóra wyschnie zanim zaczniesz się malować.
Szampon z odżywką i maska do włosów
Czasem jesteśmy zdesperowane na drodze do uzyskania miękkich i gładkich włosów, więc połączenie szamponu z odżywką z maską może wydawać się nam odpowiedzią na nasze problemy. Jednak składniki szamponu, który służy również jako odżywka mogą wytworzyć na powierzchni włosów cienką powłokę, która zapobiega wchłanianiu składników odżywczych z maski. Nie ma więc sensu stosować zbyt wielu produktów.
Perfumy i krem z filtrem przeciwsłonecznym
Perfumy osłabiają zdolność skóry do obrony przed promieniowaniem UV. To oznacza, że Twój ulubiony zapach wpływa również negatywnie na poziom ochrony, który zapewnia Ci krem z filtrem przeciwsłonecznym. Używanie perfum z kosmetykiem z SPF prowadzi też do przebarwień na skórze. Dlatego latem wybieraj delikatne mgiełki, które nie mają w składzie alkoholu.
Kwas cytrynowy i światło słoneczne
Kwas cytrynowy pozyskiwany z cytrusów jest stosowany jako konserwant, składnik produktów do pielęgnacji cery lub jako olejek eteryczny w perfumach. W połączeniu ze światłem słonecznym może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry i jej zmniejszonej odporności na promieniowanie UV. Unikaj więc stosowania kwasu cytrynowego zwłaszcza latem i w inne słoneczne dni, jeśli masz zamiar wychodzić na zewnątrz. Używaj go raczej na noc.
Samoopalacz i balsam nawilżający
Jeśli lubisz nawilżać skórę przed nałożeniem samoopalacza, powinnaś pomyśleć o zmianie nawyków. Parafina i wazelina, nie tylko chronią skórę przed utratą wody, ale także stanowią warstwę ochroną, która uniemożliwia DHA, czyli składnikowi aktywnemu samoopalacza spełnić swoje zadanie. W rezultacie na skórze powstaną plany. Zamień wiec balsam na taki z dodatkiem masła shea i olejów roślinnych.
Podkład matujący i róż w kremie
W przypadku, gdy oba te produkty są na bazie silikonów, Twój makijaż nie będzie wyglądał tak nieskazitelnie, jakbyś tego chciała. Silikony odpychają siebie nawzajem, o ile nie łączy się ze sobą dwóch o identycznym składzie. Dlatego poczekaj aż podkład lub krem BB wtopi się w skórę i najlepiej nie nakładaj go zbyt dużo, zanim muśniesz policzki różem.