Rozwód z orzeczeniem o winie – kiedy warto?

Rozwód to dość trudny moment w życiu każdego człowieka. Wiąże się z tym sporo nerwów i stresu, jednak w niektórych przypadkach nie ma innego wyjścia, niż sprawa rozwodowa. Nieszczęśliwe małżeństwo nie prowadzi do niczego dobrego, zwłaszcza gdy jedna ze stron czuje się niekochana i niedoceniana. Problemy nawarstwiają się w sytuacji, w której dochodzi do przykrych incydentów, np. do zdrady i przemocy. Poszkodowana osoba może wystąpić wtedy o rozwód z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie – plusy oraz minusy

Rozwód z orzeczeniem o winie z pewnością będzie dość czasochłonny. Ma to jednak swoje plusy. Sąd nie powinien mieć żadnych problemów z tym, aby ustalić ewentualną winę jednego z małżonków. Przeprowadzane w tym zakresie jest szczegółowe postępowanie dowodowe. Ważną rolę pełni osoba adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym.

Zranieni małżonkowie mogą liczyć na większą ilość korzyści, które wynikają z przyznanego im rozwodu z orzeczeniem o winie. Przede wszystkim chodzi tutaj o:

  • uzyskanie alimentów – po rozwodzie sytuacja finansowa małżonka może się zdecydowanie pogorszyć. Sąd może zarządzić wypłacanie takiej osobie dożywotnich alimentów ze strony drugiego małżonka (któremu udowodni się winę za rozpad pożycia małżeńskiego),
  • ewentualną opiekę nad dziećmi – jeśli pojawią się w nieszczęśliwym związku, warto o to walczyć z całych sił, bo dobro dziecka powinno być dla małżonków najważniejsze. Jeśli sąd uzna, że dana osoba nie jest winna rozpadowi małżeństwa, dzieci najprawdopodobniej zostaną przy niej. Jak widać należy dążyć do orzeczenia o winie chociażby po to, aby bez problemów móc zajmować się po rozwodzie własnymi dziećmi,
  • podział majątku – jeśli rozwód przebiegnie polubownie, majątek jest dzielony na dwie równe części. Inaczej sprawa ma się, gdy orzeknie się rozwód z winą jednej ze stron. W takim wypadku nie może dojść do sytuacji, w której pokrzywdzony małżonek uzyska mniejszą część majątku,
  • koszty sądowe – zostaną przypisane małżonkowi, któremu udowodni się winę za rozpad małżeństwa.

Jak widać istnieje sporo plusów takiego rozwiązania, więc na pewno opłaca się o tym pomyśleć. Są jednak również pewne minusy. Przede wszystkim małżonkowie zostaną postawieni w niezbyt komfortowej sytuacji, ponieważ o swoich traumatycznych przejściach będą opowiadać publicznie. Poza tym może być to dość czasochłonne. Niektóre sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie trwają latami.

Zebranie odpowiedniego materiału dowodowego

W opisywanych sprawach rozwodowych kluczową rolę odgrywa zebranie właściwego materiału dowodowego i znalezienie wiarygodnych świadków, którzy mogliby poświadczyć przed sądem, że dane sytuacje miały miejsce w konkretnym małżeństwie. Należy mieć świadomość, że takie sprawy są dość emocjonujące i bardzo stresujące. Niekiedy opłaca się zainwestować w prywatnego detektywa, aby pozyskać jeszcze większą ilość dowodów obciążających drugą stronę (np. zdjęcia z kochanką, itd.). To ten specjalista zajmie się kompletowaniem wartościowych dowodów. Przyda się też wsparcie doświadczonego adwokata, który obierze optymalną strategię i pomoże powołać odpowiednich świadków. Detektyw może być jednym z nich. Ważne jest to, aby zebrane dowody były niepodważalne i nie budziły żadnych wątpliwości.

Partnerem wpisu jest Kancelaria Sprawy Rodzinne

Dodaj komentarz