Sprawdź czy kursy zawodowe zwiększają Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy

kursy zawodowe

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy wymusza na osobach poszukujących pracy nieustanne dokształcanie się. Co więc konkretnie zrobić pod tym względem, aby być atrakcyjną kandydatką na rynku pracy? Podpowiadamy.

Na czym polegają kwalifikacyjne kursy zawodowe?

Zmiana pracy lub chęć uzyskania awansu motywuje do tego, aby dokształcić się w konkretnym kierunku. Kwalifikacyjne kursy zawodowe, w skrócie „KKZ” to forma kształcenia przeznaczona dla dorosłych, którzy chcą rozwijać się i zwiększać wiedzę oraz umiejętności. Warto wiedzieć, że są one prowadzone według określonych wytycznych przedstawionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oznacza to, że niezależnie od organu lub miejsca w którym się odbywają można posiąść praktycznie tą samą wiedzę. Ta uniwersalność jest w pewnym sensie zaletą, ponieważ można dzięki temu pozwolić sobie na swobodę wyboru. Dość często są one organizowane według różnorakich trybów, w tym w systemie dziennym, zaocznym lub stacjonarnym, a w niektórych przypadkach możliwe jest ukończenie go w sposób zdalny.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to kurs dotyczący tylko jednej, konkretnej kwalifikacji. Pracując więc w konkretnej branży trzeba też zwrócić uwagę na to czy pasuje to profilem do naszego wyuczonego zawodu lub potrzeb pracodawcy.

Jakie zalety niesie ze sobą ukończenie kursu zawodowego?

Planując zmianę pracy na lepiej płatną można liczyć na to, że przejście przez właściwy kurs zawodowy i zdobycie dyplomu otwiera zupełnie nowe możliwości. Warto zerwać z nudną pracę i wybrać taką w której można liczyć na ciekawe wyzwania i większe zarobki. Czasem wystarczy tylko jeden kurs, aby nawet bez odpowiedniego wykształcenia uzyskać takie możliwości.

Ciekawym argumentem przemawiającym za tym, aby się tym zainteresować jest chęć starania się o podwyżkę u pracodawcy. Osoba, która nieustannie się rozwija, uczy się języków, poszerza wiedzę i umiejętności oraz zdobywa certyfikaty potwierdzające jej nowe kwalifikacje będzie bardzo pożądana na rynku pracy. Wzrasta tym samym jej wartość. Nic więc dziwnego, że pracodawca będzie starał się zachęcić pracownika do tego, aby pozostał w firmie i dalej się rozwijał. Szczególnie jeśli są predyspozycje aby awansować taką osobę na wyższe stanowisko.

Kończąc różne kursy można poczuć komfort związany z własnym bezpieczeństwem jeśli chodzi o przyszłość. Szczególnie jeśli sytuacja na rynku pracy jest niepewna, a firma ma różnorakie problemy. Ryzyko utraty pracy z dnia na dzień raczej nie jest raczej powszechną wizją, ale planowanie szkoleń na ostatnią chwilę może w znacznym stopniu wytrącić z równowagi. Dlaczego więc po prostu nie zaplanować tego wcześniej i zadbać o własne samopoczucie? Szczególnie jeśli wszelkiego rodzaju kursy zawodowe można odbyć w trybie zaocznym lub zdalnym. Nie zaburzają więc w istotny sposób czasu, który trzeba przeznaczyć na codzienne obowiązki.

O tym jak ważne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji można przekonać się po przeczytaniu artykułu w którym wspomina się o tym jak firmy starają się uzupełniać braki specjalistów osobami zza granicy: http://www.ugglogow.com.pl/w-glogowie-pracuje-coraz-wiecej-obcokrajowcow-co-czeka-rynek-pracy/.

Dodaj komentarz