Zapewnienie wartościowego pożywienia psom jest szczególnie ważne w pierwszym okresie ich życia, gdy młody organizm szybko się rozwija. Psy w wieku szczenięcym mają większe zapotrzebowanie na białko, które buduje mięśnie i organy wewnętrzne oraz tłuszcze będące nośnikiem energii. Dlatego podstawą ich codziennego menu powinna być pełnoporcjowa karma Junior dla psa. W sprzedaży dostępne są tego typu karmy w wersji suchej, w formie granulek i mokrej, najczęściej w formie gęstego, mięsnego gulaszu.
Konsystencja karmy dla szczeniaków
Dostępne w sprzedaży, pełnoporcjowe karmy dla szczeniaków występują w wersji suchej i mokrej. Pierwsze z nich mają najczęściej formę drobnych, dość twardych granulek, które przed podaniem małemu psu warto lekko namoczyć w wodzie lub mięsnym wywarze. Drugie przybierają postać pasztetu lub mięsnego gulaszu z zawiesistym sosem. Mają mniejszą gęstość kaloryczną, ale przez wiele psów są traktowane jako bardziej smakowite. Na rynku znaleźć można również karmy wilgotne, w formie granulek, ale zawierające więcej wody, dzięki temu bardziej miękkie i łatwiej przyswajane przez młodego psa. Wilgotnej karmy nie trzeba już moczyć w wodzie, co jest koniecznością w przypadku suchych i twardych granulek, z których pogryzieniem kilkutygodniowy pies będzie miał zwyczajnie problem. Niezależnie od konsystencji, dobra karma Junior dla psa powinna charakteryzować się mięsnym składem. Im mniej w takiej karmie roślinnych wypełniaczy, tym lepiej.
Najlepsze karmy dla młodych psów
Szukając odpowiedniego rodzaju karmy dla psa juniora, szczególną uwagę należy zwrócić na skład tego typu produktów. Polecanym wyborem są karmy zawierające możliwie dużo mięsa i jego pochodnych, wolne od ziaren zbóż mogących powodować problemy trawienne, a nawet znacznie cięższe w przebiegu alergie pokarmowe. Dobrej jakości karma Junior dla psa powinna zawierać dużo odzwierzęcego białka, które jest najlepiej przyswajane przez młody organizm mięsożernego zwierzęcia oraz tłuszczu będącego podstawowym nośnikiem energii w menu drapieżnika. Oczywiście w karmach dla młodych psów mogą znajdować się węglowodany, z których trawieniem większość psiaków bez problemu sobie radzi. Ważne jednak, by mięsny wkład był możliwie duży. W dobrej jakości karmie nie powinny występować sztuczne barwniki, syntetyczne aromaty i inne wzmacniacze smaku. Taki produkt powinien być również bogaty w minerały, witaminy i niezbędne do ich wchłonięcia kwasy tłuszczowe, zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe, które odgrywają istotną rolę w wielu procesach metabolicznych.