Szybkie curry z kurczaka

curry

Kurze mięso jest dobrym źródłem białka, zawiera mało tłuszczu i słynie z delikatnego smaku. Kura może być mdła jak w bulionie dla rekonwalescenta albo pobudzająco ostra, a nawet paląca, jak w przypadku curry. To ostatnie danie cieszy się u nas coraz większą popularnością. Co ciekawe, moda na curry z kurczaka zawitała do Polski nie z Indii, ojczyzny curry, ale dziwnym zrządzeniem losu z Wielkiej Brytanii. Dość powiedzieć, że chłodni Brytyjczycy dla curry dosłownie potracili głowy, a kurczak curry stało się ich daniem narodowym.

Kura z charakterem

Również w Polsce, w dużej mierze za sprawą rodaków powracających z Wysp, curry z kurczaka cieszy się coraz większą popularnością. Aby go skosztować, o ile jeszcze dotąd nie miałeś okazji, wystarczą nasza rodzima kura i aromatyczna przyprawa, do kupienia w każdym większym sklepie. Stopień trudności dla kucharza określa się jako niski, co oznacza, że jest to potrawa prosta w przygotowaniu. Osoby z delikatnym żołądkiem i nieprzyzwyczajone do ostrych smaków powinny uważać na papryczkę chili, czyli ogień na talerzu. Poza papryczką, innym ciekawym składnikiem curry jest kurkuma, ale o tym poniżej.

Przyprawa curry – co to jest?

Przyprawa curry nadaje smak, kolor i aromat daniu. Na czas gotowania, niczym wonny obłok, unosi się nad kuchnią, mieszkaniem i domem. Na całym świecie dom Hindusa w porze obiadu można rozpoznać po cudownym aromacie mieszanki curry, który ucieka na ulicę. Pachnie upojnie, ale na tym nie koniec, jeszcze lepiej smakuje. Co właściwie wchodzi w skład tej przyprawy?

Mieszanka przyprawowa curry została wymyślona przez Hindusów pod potrzeby powracających do domu Anglików. W jej skład wchodziły kolendra, kmin rzymski, imbir, chili, gorczyca czarna, kardamon, pieprz czarny, kmin rzymski, kurkuma, cynamon i goździki, ale istniała tu spora dowolność. Prawdą było, że kolonizatorzy tak się rozsmakowali w kuchni Hindusów, że wracając na Wyspy, zabierali ze sobą przyprawy, tzw. spices, nierzadko razem z hinduskimi kucharzami. Co ciekawe, sami Hindusi ani wtedy, ani dziś nie używają gotowych oferowanych przez handel mieszanek.

W każdym hinduskim domu gotujący posiłek tworzy własną masalę (mieszankę), łącząc ze sobą różne przyprawy. Niektóre spices są podgrzewane na patelni z grubym dnem i następnie rozcierane na proszek w moździerzu. Jest z tym sporo zabawy, ale nikt nie szczędzi czasu ani wysiłku. Dzięki tym zabiegom to samo curry za każdym razem może smakować nieco inaczej. Co więcej, masala różni się od domu do domu i od regionu do regionu.

Żeby jeszcze bardziej zagmatwać ciekawy przypadek curry, trzeba dodać, że curry ma 3 znaczenia. I tak jest to:

  • przyprawa
  • danie, na przykład curry z kurczaka czy ryby
  • roślina o nazwie curry, która znajduje zastosowanie w kuchni i medycynie naturalnej

Kurkuma

Jednym ze składników curry jest wspomniana wyżej kurkuma, która nadaje potrawom i niestety garnkom, w szczególności emaliowanym, żółty kolor, ale za to wspomaga walkę z nadwagą I wspomaga odchudzanie.

Kurkuma zawiera związek o nazwie kurkumina, który wykazuje silne właściwości odchudzające, przeciwzapalne i nie tylko. Kurkuma jest dobra na bolące stawy, wysoki cholesterol i wysoki cukier, obniża ryzyko zachorowania na raka i Alzheimera, chroni też serce. To właśnie dlatego sprzedaje się ją w postaci suplementu. Co ciekawe, czarny pieprz zwiększa jej przyswajalność. Wszystko, czyli kurkumę i czarny pieprz znajdziesz w pysznym curry. Po więc wydawać pieniądze na pigułki?

Kurczak curry

Na curry nadają się piersi z kurczaka, a także pozbawione skóry i włókien mięso z ud kurczaka. Piersi dusi się króko, tyle tylko, aby doszły, ale nie spiekły się na podeszwę. Mięso z udek jest mniej delikatne i dusi się je dłużej.

Składniki:

  • 250 g piersi z kurczaka (2 małe piersi)
  • 2 łyżki oleju
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 papryczki chili (bez pestek)
  • świeży imbir, kawałeczek
  • 2 łyżeczki przyprawy curry
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • 1 puszka pomidorów z puszki (400 g)
  • 1 puszka mleczka kokosowego (400 ml)
  • sól i czarny pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Piersi z kruczka umyj pod bieżącą wodą, osusz na ręczniku i pokrój w kostkę 2 na 2 cm.
  2. Cebulę pokrój w drobną kostkę i wrzuć na rozgrzany olej. Gdy zmieni kolor na lekko złoty, dodaj drobniutko posiekany czosnek, imbir i chili. Zmniejsz płomień, odczekaj następną minute, po czym dodaj curry i kurkumę. Tylko nie przypal czosnku!
  3. Teraz możesz dodać pokrojone na kawałki piersi kurczaka. Trzymaj wszystko na średnim ogniu przez około 3 minuty, aż kurczak się delikatnie zazłoci.
  4. Dodaj pomidory i duś pod przykryciem, aż kurczak stanie się miękki, co następuje po kilku minutach.
  5.  Dodaj mleczko kokosowe i gotuj przez 15 do 20 minut, aż sos lekko zgęstnieje. Dopraw do smaku. Gotowe!

 Przepis podpatrzony na portalu Dietetycy

Jak podawać curry z kurczaka?

Curry z kurczka podaje się z ryżem i/lub chlebem naan posypane zieloną kolendrą, w zastępstwie może to być zielona pietruszka. Przed podaniem trzeba spróbować. Jeżeli kurczak curry wyszedł za ostry, dolej mleczka kokosowego, które zgasi ogień w potrawie. W miseczce obok postaw jogurt naturalny, który w razie potrzeby złagodzi palenie na języku. Smacznego!

Dodaj komentarz