Dla kobiet w ciąży wiele normalnie neutralnych czy mało groźnych chorób może stanowić problem. Dlatego wiele pań uważa na co dzień i stara się ograniczyć zagrożenia. Jedną z tych nieprzyjemnych chorób w ciąży jest toksoplazmoza, którą można zarazić się od swojego zwierzęcia. W jaki sposób i jak sobie z tym poradzić?
Jak możesz zarazić się toksoplazmozą?
Za wywołanie toksoplazmozy w ludzkim organizmie odpowiada pierwotniak Toxoplasma gondii, który może przedostać się do naszego ciała bezpośrednio od zwierząt. Kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z kotem, a zwłaszcza jego odchodami. Do tego źródłem infekcji może być zjedzenie surowego czy półsurowego mięsa, zwłaszcza należy uważać na wieprzowinę i jagnięcinę. Ten pierwotniak może znajdować się także w mleku prosto od krowy czy na warzywach i owocach, które są zanieczyszczone ziemią.
Czym objawia się toksoplazmoza?
Nie ma jednego kanonu objawów w przypadku toksoplazmozy. Wiele zależy od odporności danej osoby. Jeśli jest dobra, a toksoplazmoza jest nabyta, to może się zdarzyć tak, że chory będzie przechodził infekcję bezobjawowo. Najczęściej będą to jednak standardowe objawy, czyli gorączka, powiększone węzły chłonne czy bóle i zawroty głowy. Może pojawić się także rumień, wysypka lub nadmierne pocenie się. Najczęściej objawami objęte są te części ciała, w których pasożyt się rozwija, czyli w płucach, sercu czy wątrobie.
Jak wykrywa się toksoplazmozę?
Diagnoza toksoplazmozy u ciężarnej jest dość prosta. Chodzi o przeprowadzenie laboratoryjnego badania krwi w kierunku występowania dwóch przeciwciał. To IgG oraz IgM, na których podstawie określa się, czy kobieta już przeszła toksoplazmozę oraz kiedy to miało miejsce. Pojawienie się przeciwciał IgM oznacza, że dana osoba została zarażona bardzo niedawno. Z kolei w przypadku przeciwciał IgG wiemy, że choroba została przebyta dawno i nie stanowi zagrożenia ani dla matki dziecka, ani dla płodu. Brak jakichkolwiek przeciwciał będzie oznaczał, że kobieta jeszcze nie przeszła tej choroby.
Jak leczy się toksoplazmozę w ciąży?
Kobiety w ciąży muszą przejść kurację, by usunąć za pośrednictwem sulfonamidów oraz pirymetaminy pasożyty z organizmu. U kobiet ciężarnych stosuje się zwykle antybiotyki, w tym antybiotyk makrolidowy, a więc spiramycynę. Jeśli kobieta przebywa chorobę w trakcie ciąży, to przez rok po porodzie należy wykonywać u dziecka badania diagnostyczne na pojawienie się przeciwciał IgG oraz IgM. Jeśli okaże się, że choroba osiągnęła zaawansowane stadium, to może być za późno na cofnięcie wad rozwojowych malucha.