Top 4 najlepszych gier planszowych na wolny czas

Ranking gier planszowych

Gra na komputerze nie jest tylko marnowaniem czasu. Wiele można się nauczyć i dowiedzieć z rozgrywki wirtualnej i na szczęście rodzice zaczęli już to rozumieć. Jednak nie zawsze to jedyne wyjście, a coraz większą popularność ponownie zyskują gry planszowe. Jakie są najciekawsze propozycje do zabawy z dzieckiem w wolnej chwili?

Dla najmłodszych – Little Planet od Trefla

Jeśli myślisz, że w grę planszową zagrasz dopiero z dzieckiem przedszkolnym, to jesteś w błędzie. Na Jagody to jedna z gier dla najmłodszych, nawet kilkulatków, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z planszówkami. W grze zastosowano bardzo duże elementy, kolorowe obrazki przyciągające wzrok dziecka oraz dużą drewnianą kostkę, która jest bezpieczna dla malucha. Gra polega na zbieraniu jagód i podróżowaniu do chatki królika w celu zjedzenia tam ciasta. Dzieci nie muszą umieć liczyć, bo na kości są kolory, na które muszą się przemieszczać. Prosta, ładnie wydana i emocjonująca gra dla każdego!

Dobble – spostrzegawczość i refleks

Jedna z najpopularniejszych gier planszowych dla dzieci w Polsce i na świecie. W Dobble gra się bardzo łatwo. To małe, okrągłe kartoniki, na których można znaleźć różne przedmioty. Każdy z graczy ma także swoje kartoniki, na których widnieje zawsze tylko jeden ten sam przedmiot, co na karcie na środku. Gracz musi jak najszybciej go dostrzec i wskazać. Jeśli uda mu się to jako pierwszemu, zdobywa punkt. Gra wymaga refleksu i uczy spostrzegawczości, a do tego pobudza do rywalizacji, która jest jednak zdrowa. To dobra okazja, by nauczyć malucha umiejętności przegrywania.

Imago, czyli wspólne kalambury

Ten tytuł to ciekawy sposób na rozwinięcie kreatywności u dziecka, ale przy okazji sposób, by nie nudzić się podczas rozgrywki. W grze chodzi o pokazywanie haseł, podobnie jak w przypadku kalamburów, jednak tym razem do tego używa się przezroczystych kart z nadrukowanymi różnymi symbolami i kształtami. W ten sposób można stworzyć różne obrazy, wykorzystując trójkąt kwadrat, kropkę, średnik czy niebieską falę. Kto odgadnie, zdobywa punkt.

Super Farmer, czyli kultowa gra rodziców i dzieci

Wielu rodziców miało okazję grać w poprzednie wydanie tej gry, wielu gra w nią dziś ze swoimi dziećmi. Super Farmer to rozgrywka dla kilku graczy, którzy rzucają kośćmi. Muszą oni zbierać inwentarz, a wcielają się w rolę farmera. Kto pierwszy zgromadzi w swoim gospodarstwie wszystkie zwierzęta (to znaczy z każdego rodzaju), ten wygrywa. Uwaga! Do gospodarstwa może zakraść się lis lub wilk – warto się strzec! Świetna rozrywka dla całej rodziny, w której nikt się nie nudzi.

Dodaj komentarz