Trzy strefy pokoju dziecka, czyli jak urządzić azyl młodego człowieka

Jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dla dziecka musi być miejscem, w którym czuje się całkowicie bezpiecznie. To miejsce w pewien sposób niedostępne dla nikogo, w którym dziecko może być absolutnie sobą. Przy jego urządzaniu trzeba mieć na uwadze wiele potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj, by móc wydzielić trzy osobne lub przenikające się strefy.

Strefa nauki, czyli miejsce, gdzie dziecko rozwija kreatywność

Pokój dziecięcy to niezwykle ważne miejsce i wszystko musi być tu zaplanowane w najmniejszych szczegółach. Kluczowe jest wyodrębnienie z niego miejsca do nauki. W niej dziecko musi odrabiać lekcje, uczyć się, ale także rysować czy sklejać samoloty – słowem robić wszystko, co techniczne i wymaga skupienia.

W takiej strefie powinnaś zadbać o biurko. Musi być przestronne oraz wygodne, a także dopasowane do wzrostu dziecka. Może być prostym meblem, ale ważne, byś wymieniała go, gdy Twoja pociecha podrośnie. Możesz też zdecydować się na biurko rosnące z dzieckiem, które przez długi czas zapewni wygodną pracę. Ważne jest także, by krzesło było komfortowe, miękkie i z regulowaną wysokością. Zadbaj także o oświetlenie, bo przy biurku światło górne może nie wystarczyć. Pomyśl o dodatkach, takich jak choćby tablica do zapisywania ważnych rzeczy czy ściana pokryta farbą magnetyczną.

Strefa pełna zabawy, w której dziecko odpocznie na co dzień

W pokoju dla dziecka musisz także pomyśleć o miejscu, gdzie maluch czy starszy będą mogli spędzić czas na zabawie. Wyodrębnij przestrzeń na swobodną i bezpieczną zabawę. Postaw na matę lub dywan, które w naturalny sposób oddzielą ją od reszty pokoju, a do tego będą wygodniejsze, gdy dzieci będą bawiły się na podłodze. W strefie do zabawy połącz kolory, by zaskakiwały i rozwijały kreatywność, ale jednocześnie pasowały do siebie – uwrażliwiały dziecko podczas zabawy. Ma być radośnie i dziecięco.

Strefa odpoczynku, czyli łóżko i wiele więcej

Z czasem strefy zaczną się przenikać, a łóżko będzie po trosze wszystkim. Jednak musisz oddzielić sen od zabawy i dlatego strefa odpoczynku jest niezbędna. Znów możesz wybrać łatwiejszą i nowoczesną opcję i kupić łóżko rosnące wraz z dzieckiem. W ten sposób zadbasz o jego zdrowie i spokojny sen. Pomyśl, aby zaoszczędzić miejsce, jeśli masz za mały pokój dla dziecka, i wykorzystaj przestrzeń powyżej łóżka lub pod nim. Kreuj rzeczywistość, by dzieci zmieściły się w pokoju razem, np. przez wykorzystanie podwójnego łóżka z szuflady. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz przestrzeń, w której Twoja pociecha ma przede wszystkim odpoczywać.

Dodaj komentarz