Wolny czas z dzieckiem, czyli co robić z maluchem, by się nie nudzić

Propozycja na zabawy z dzieckiem

Podczas kwarantanny spowodowanej koronawirusem, ale także w trakcie wakacji, gdy zostajesz z dzieckiem każdego dnia, musisz pamiętać, że potrzebujesz ciekawych rozrywek, by maluch nie nudził się i nie dokazywał. W wolnym czasie zapewnij mu rozrywkę i kreatywnie spędzaj z nim czas. W jaki sposób?

Rodzinne gry planszowe

Jednym ze sposobów na spędzenie czasu z maluchem jest granie w gry planszowe. Wybór, który aktualnie jest na rynku, jest bardzo duży, dlatego nie ma wątpliwości, że znajdziecie coś odpowiedniego. Warto pamiętać, że gry uczą myślenia kreatywnego, samodzielnego i pozwalają poznać smak porażki, a nauka przegrywania jest jedną z najtrudniejszych, jeśli chodzi o małe dzieci. Dlatego wybierając odpowiednią planszówkę, szybko sprawisz, że Twoje dziecko zacznie korzystać z różnych nowych umiejętności.

Wspólne eksperymentowanie

Jedno z zadań nieco bardziej wymagających, ale za to jak wciągających, także dorosłych! Eksperymenty, które można przygotować we własnym domu, to świetny pomysł na zaciekawienie dzieci inną stroną nauki. Po pierwsze robisz coś wspólnie z nimi, więc więź się buduje, a po drugie pokazujesz, że mogą same zaobserwować pewne rzeczy, o których dotychczas (albo wcale) słyszeli tylko od pań w szkole. Taka nauka na żywo, a nie na sucho sprawi, że dzieci o wiele chętniej będą uczyły się po powrocie do szkoły. Na wakacje eksperymenty domowe to najlepsze rozwiązanie.

Wyjścia do kina

Oczywiście można włączyć Netflixa i odtworzyć film. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku maluchów nie liczy się tylko to, co się ogląda, ale także jakie przeżycia temu towarzyszą. A na pewno wyjście do kina będzie dla nich wielką atrakcją. Wybierz właściwy film, który zaciekawi nie tylko Twoje pociechy, ale też Ciebie. Potem zaplanuj całe wyjście, by dzieci czuły, że jest to ważne wydarzenie – zwłaszcza, jeśli któreś z nich w kinie pojawia się po raz pierwszy. Na koniec kup coś do pochrupania i pokaż, że to moment, w którym wszyscy świetnie się bawimy we wspólnym towarzystwie.

A może teatrzyk?

Jednym z najbardziej kreatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, np. podczas wakacji, jest zabawa w teatrzyk. Dziecko może przygotować własną inscenizację, jednak nie grając samodzielnie, a tworząc postacie na patyku i z papieru. Już samo przygotowywanie przedstawienia będzie dla Was świetną zabawą, a do tego potem zaczniecie próby i występ, który ma być ukoronowaniem starań. Oczywiście, by bawić się w teatrzyk, musisz mieć więcej czasu, więc zaplanuj sobie dzień z dzieckiem w taki sposób, by poczuło, że to wyjątkowy moment.

Dodaj komentarz