Zagadki i łamigłówki, czyli czym zająć dziecko, gdy się nudzi

Łamigłówki i zabawy dla dzieci

Nie zawsze będziesz miała ochotę na zabawę czy granie w grę planszową. Czasami, gdy zajmujesz się swoim synem czy córką, musisz błysnąć kreatywnością, by mieć chwilę dla siebie, ale i by dziecko robiło coś ciekawego i rozwijającego. Sprawdź, jakie łamigłówki i zagadki zajmą je, byś Ty miała czas na odpoczynek.

Coś dla maluszków

Łamigłówki oraz zagadki zadawane maluchom od najmłodszych lat wpływają na ich kreatywność i zdolność szybkiego kojarzenia faktów. Dzięki temu mózg dziecięcy się o wiele lepiej rozwija. Oczywiście jest wiele różnych wydawnictw, które proponują zagadki dla dzieci, ale równie dobrze możesz samodzielnie wymyślić takie same.

Idealnym zadaniem dla kilkulatka jest powtarzanie. Jeśli maluch zna kolory, można zadawać zadania, które wymagają od niego rozpoznania przedmiotu i nazwania koloru. Na przykład „w jakim kolorze jest słoń?” albo „jakiego koloru są kwiatki u sąsiadki?”. W ten sposób maluch musi rozpoznać świat i potem wykazać się znajomością kolorów.

To samo można robić także ze zwierzętami i wieloma innymi dziedzinami życia, które dziecko powoli rozpoznaje. Warto przy okazji mieć na uwadze, że powinnaś chwalić swoją pociechę. Pokazywać jej, że dobrze robi i że tego od niej oczekujesz. W ten sposób syn czy córka bardzo łatwo zobaczą, że wiedza i umiejętności, które zdobywa, imponują Ci i Ci się podobają, co sprawi, że tym chętniej będą poznawały świat.

Coś dla przedszkolaków

Proste pytania o kolor nie będą już zadowalały dumnego pięciolatka, który wymaga czegoś trudniejszego. Musisz wiec skupić w jednym zadaniu jego uwagę, a także wpłynąć na zapamiętywanie i kojarzenie faktów. Jeśli akurat uczy się liczyć, to pamiętaj, by jak najczęściej wykorzystywać tego rodzaju zagadnienia i łączyć to, co w tym momencie jest u niego największym wyzwaniem. Możesz formułować proste zadania matematyczne typu: „były 4 jabłka, mama zjadła jedno. Ile jabłek pozostało dziecku?”. To proste zadanie z odniesieniem do codzienności sprawi, że zaangażowanie malucha będzie o wiele większe.

Łamigłówki na spostrzegawczość

Starszym dzieciom możesz wymyślać różne zadania adekwatne do tego, co umieją. Na przykład poprosić, by dziecko wyszło z pokoju. Następnie schować coś niewielkiego, nierzucającego się w oczy aż tak bardzo. W ten sposób na po powrocie syn lub córka powinni wskazać rzecz, której brakuje. To uczy zapamiętywania oraz spostrzegawczości i jest zadaniem dla starszego dziecka, w którym łatwo dozować poziom trudności.

Dodaj komentarz