Sen jest naturalnym stanem regeneracyjnym każdego organizmu, mającym fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia i wypoczynku. Już chyba każdy z nas może stwierdzić po sobie, jak odczuwalne są skutki niewyspania spowodowanego brakiem czasu czy ogólną bezsennością. Higiena snu jest niewątpliwie ważna i zamiast lekceważyć ją poprzez stosowanie nadmiernej ilości używek, powinniśmy stale ją pielęgnować i dbać o regularność w tej kwestii.
Ile powinna wynosić długość snu u przeciętnego człowieka?
Sen jest taką samą potrzebą jak jedzenie, picie czy wizyty w toalecie. Niemożliwe jest poradzenie sobie w życiu bez niego, gdyż przy dużym stopniu zmęczenia, da o sobie znać samoczynnie. W trakcie snu nasz organizm przechodzi w tzw. stan spoczynku. Oznacza to, iż w dużym stopniu ogranicza wtedy kontakt z otoczeniem i świadomość, a także pozbawia jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Choć fizycznie nie wykonujemy w trakcie jego trwania żadnych czynności, to nasz organizm cały czas pracuje, dbając o poprawną regenerację.
Przeciętna długość snu u człowieka wynosi od 4 do nawet 12 godzin. Obie te skrajności są natomiast niezbyt zdrowe i warto wprowadzić pewien balans pomiędzy nimi w codziennej rutynie. Mowa tu o ok. 7-8 godzinach snu w ciągu doby. To najzdrowsze wartości, pozwalające się wyspać i niekoniecznie posiadać uczucie zmęczenia spowodowane nadmierną ilością takiego wypoczynku.
Oznaki zbyt małej ilości snu w ciągu doby
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma prawidłowa ilość snu. Skutkami niewyspania mogą być nie tylko uczucie zmęczenia, ale też zaburzenia koncentracji, bóle głowy czy nawet nadciśnienie i choroby serca.
Brak snu może być natomiast spowodowany wieloma czynnikami, do których zaliczamy nieustanny stres, stosowanie substancji psychoaktywnych, niektóre choroby czy nawet przepracowanie. W przypadku tego ostatniego warto pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi i należy nam się odpowiednia ilość snu w ciągu dnia – to argument zdecydowanie nie do podważenia przez kogokolwiek z zewnątrz.
Chcąc zadbać o higienę snu, w pierwszej kolejności powinniśmy uregulować swój styl życia. Chodzenie spać o stałej porze oraz zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia – to podstawowe kroki, pomocne w przypadku bezsenności. Do tego dochodzi niekorzystanie z telefonu komórkowego przed snem oraz wstawanie zawsze o tej samej godzinie. Warto zapewnić sobie jeszcze odpowiednie warunki do snu, poprzez zadbanie o optymalną temperaturę i jakość powietrza w pomieszczeniu.
Chrapanie, a zdrowy sen – jakie to ma znaczenie?
Wiele osób zastanawia się, jak przestać chrapać w trakcie snu. Zazwyczaj czynność ta nie denerwuje jednak osób chrapiących lecz tych, którzy muszą tego słuchać. Chrapanie nie jest samo w sobie chorobą, jednak może świadczyć o problemach związanych z przepływem powietrza przez górne drogi oddechowe. Przede wszystkim, warto z takim problem udać się do lekarza specjalisty, który postara się dobrać odpowiedni typ leczenia. Czasem wystarczy po prostu redukcja masy ciała i ograniczenie spożywania alkoholu czy nadmiernej ilości jedzenia tuż przed snem.